Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Znowu przechodzimy na czas zimowy, ale to nie jest zbyt zdrowe

28.10.2023 21:26 | 2 komentarze | 4 474 odsłony | Alicja Molenda
Czas letni na zimowy i odwrotnie zmieniamy już od 47 lat! Czy to ma sens? Lekarze mówią, że nie jest to dobra zmiana dla organizmu.
2
Znowu przechodzimy na czas zimowy, ale to nie jest zbyt zdrowe
Jutro o tej porze będzie dopiero 20.55
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Ta jednogodzinna zmiana może nie wydawać się duża, ale w krótkiej perspektywie może siać spustoszenie w psychicznym i fizycznym samopoczuciu ludzi - przestrzega cytowany przez portam medonet.pl dr Charles Czeisler, profesor medycyny snu w Wydziale Medycyny Snu Harvard Medical School.

Lek. Ewa Drozdowicz-Jastrzębska w rozmowie z Medonetem dodaje, że  ludzie mający zbyt mało snu w tygodniu i próbują nadrobić to w weekend. Takie praktyki sprawiają, że rytm snu i czuwania jest nieregularny, co u niektórych osób wprowadza tendencję do występowania problemów z zasypianiem w godzinach wieczornych oraz trudności z przebudzeniem się rano. Odsypianie w weekendy to coś, czego powinniśmy unikać. Dla organizmu najdrowsze jest wstawać i kłaść się spać o stałej porze,dlatego .

Wiesz, że:

 

  • Prawie 80 proc. mieszkańców Unii Europejskiej marzy o likwidacji zmiany czasu. W marcu 2019 roku . Parlament Europejski zdecydował o odejściu od zmiany czasu w ciągu dwóch lat. Jednak termin jest przesuwany.
  • Zgodnie z rozporzadzeniem prezesa Rady Ministrów, termin stosowania systemu zmiany czasu letniego i zimowego został przedłużony do roku 2026. Niektórzy mówią jednak, że to ostatnia taka zmiana.
  • Aktualnie na czas zimowy oraz letni przechodzą mieszkańcy około 70 państw na świecie - w tym większości krajów kontynentu europejskiego, części stanów USA oraz Australii, a także kilku państw Ameryki Południowej i Azji.
  • W Polsce pierwszy raz zegarki przestawiono w okresie międzywojennym. Później aż do 1940 roku nie było podziału na czas letni i czas zimowy, a kiedy wrócił - został tylko na chwilę. Na stałe zmiana czasu w Polsce została wprowadzona w 1976 roku i trwa do dziś.
  • Zmiana czasu wprowadzana była po to, aby przedsiębiorstwa mogły zmniejszyć koszty zużycia energii i maksymalnie wykorzystywać światło dzienne.
  • Zmianę czasu znaną obecnie, czyli polegającą na letnim przesuwaniu zegarków o godzinę do przodu i zimowym cofaniu o godzinę, zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych. Pomysłodawcą wcześniejszego wstawania i późniejszego chodzenia spać była Benjamin Franklin, który podczas pracy w ambasadzie w Paryżu zauważył, że ludzie do późnych godzin oświetlają pomieszczenia świecami. Przesuwanie zegarów dwa razy w roku miało zaoszczędzić miliony kilogramów wosku rocznie! Pierwszym krajem, który postanowił w praktyce wypróbować zmianę czasu, były Niemcy. Pierwsza zmiana czasu nastąpiła podczas I wojny światowej, w 1916 roku. Później pomysł podchwycili również Brytyjczycy i Amerykanie, a następnie także inne kraje.

 

(źródło: noizer.pl)