Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jakie aktywności można uprawiać zimą?

28.10.2023 09:56 | 0 komentarzy | 965 odsłon | red

Materiał promocyjny

Zima podobno sprzyja odkładaniu się zbędnych kilogramów, a do tego rozleniwia, bo kiedy mróz tworzy na oknie piękne malowanki, to wiele osób szuka miejsca dla siebie na miękkiej kanapie. Rzeczywiście jest to jakiś sposób na doczekanie wiosny, ale można także zdecydowanie inaczej. Zimą można być też aktywnym. Jak więc spędzać czas poza domem, kiedy temperatura spada poniżej zera?

0
Jakie aktywności można uprawiać zimą?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nordic Walking - sport nie tylko na letnie czy jesienne dni

W okresie zimowym szczególnie warto walczyć z sennością i ogólnym przemęczeniem. Taka aura pogodowa negatywnie odbija się na dobrym samopoczuciu i sprawia, że chęć działania spada niemal do zera. Dlatego warto temu przeciwdziałać i jeśli w pobliżu nie ma stoków narciarskich, a lodowisko stanowi zbyt duże wyzwanie, to można chwycić za popularne kijki do nordic walking.

Jeśli cofniemy się do historii tego sportu, to dowiemy się, że tę właśnie dyscyplinę wykorzystywano w Finlandii, jako letni trening dla narciarzy biegowych. Taki „spacer" można zaplanować na popołudnie albo poranek. Parkowe alejki, ścieżki rowerowe czy nawet chodniki będą stanowić znakomite podłoże. Przy dużej ilości śniegu dobrym rozwiązaniem są też rakiety śnieżne. Nordic Walking pozwoli zwiększyć aktywność zimową, bez znaczenia na sprzyjające warunki. „Wygoni" całą rodzinę na świeże powietrze, zapewniając odpowiednie dotlenienie organizmu i pozwalając zrzucić zbędne kilogramy.

Jazda na nartach

Jazda na nartach to ulubiony sport zimowy także wśród Polaków. Każdego roku górskie ośrodki narciarskie cieszą się coraz większym zainteresowaniem, choć wiadomo, że jazda na nartach możliwa jest także w większych, miejskich aglomeracjach. Tutaj propagowane jest przede wszystkim narciarstwo biegowe, do którego niezbędne są krótkie narty i stosunkowo płaski teren.

Szczególnie dobrym pomysłem na niedzielne popołudnie dla całej rodziny czy spotkanie z przyjaciółkami będzie właśnie jazda na nartach. Ta możliwa jest także w specjalnie wyznaczonych halach i na sztucznie naśnieżanych stokach, choć oczywiście najlepsze warunki oferują górskie stoki narciarskie. W Polsce można znaleźć ich naprawdę wiele. Kto szuka bardziej zaawansowanych tras, może zerknąć na ofertę alpejskich ośrodków na przykład w Austrii lub we Włoszech.

Zima to idealny czas na łyżwy

Na czas zimy zdecydowanie trzeba odstawić rolki, deskorolki albo wrotki. Oblodzona i śliska nawierzchnia jest bardzo niebezpieczna na uprawianie tego typu sportów. To jednak nie oznacza, że trzeba zrezygnować z aktywności, skoro można rolki zamienić na łyżwy. Tutaj opcji jest bardzo wiele, bo sporo ośrodków sportowych oferuje lodowiska, gdzie na łyżwach można jeździć amatorsko i profesjonalnie. Inną opcją mogą być naturalne lodowiska na stawie czy jeziorze, tu jednak trzeba być ostrożnym i mieć pewność, że woda jest odpowiednio zamarznięta. Idealne są tutaj płytkie stawy. Pod żadnym względem nie wolno wykorzystywać rzek czy jezior, gdzie widnieje informacja, że istnieje ryzyko pęknięcia lodu. W miastach można również zorganizować grę w hokeja. To bardzo fajny pomysł, ale tylko dla tych, którzy naprawdę dobrze opanowali jazdę na łyżwach.

Sanki, lepienie bałwana albo igloo

Nawet jeśli żadna z zimowych dyscyplin sportowych nie przekonuje do wyjścia poza ściany mieszkania to warto wykorzystać dobrodziejstwa zimy, by choć godzinę spędzić na świeżym powietrzu. To zwiększy odporność oraz pozwali dotlenić mózg, dzięki czemu organizm nie będzie tak przemęczony.

Nie trzeba ryzykować upadkiem na stoku narciarskim, skoro do dyspozycji są sanki i pagórki w okolicznym parku. Można też wykorzystać zalegający śnieg na podjeździe, by na ogrodzie wybudować z dziećmi igloo. Będzie to także kapitalny sposób, by pokazać, jak żyją Eskimosi i zająć dzieciom czas na dobrych kilka godzin. W internecie można znaleźć wiele fajnych wskazówek, jak zbudować igloo z cegiełek albo śnieżnych kul. Niemniej warto pamiętać, by na początku zdecydować się na postawienie mniejszego igloo, by łatwiej wykonać sklepienie i zamknąć igloo, zanim dzieci znajdą inną zabawę.


Materiał promocyjny