Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Na zamkową wieżę wejdziemy dopiero po wakacjach

19.08.2023 13:00 | 0 komentarzy | 4 044 odsłony | Michał Koryczan

We wrześniu ponownie będzie można zwiedzać Lipowiec i podziwiać widoki z zamkowej wieży.

0
Na zamkową wieżę wejdziemy dopiero po wakacjach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Od ponad trzech lat średniowieczna perła ziemi chrzanowskiej pozostaje zamknięta dla turystów.

W zeszłym roku zabytek doczekał się pierwszego etapu renowacji. Roboty konserwatorskie objęły mury obronne, bramę główną, pomieszczenia na parterze, w tym słynną wozownię, a także korytarz prowadzący na wieżę zamkową i znajdujący się na jej szczycie taras widokowy.

Od końca października ubiegłego roku w weekendy możemy wejść jedynie na podzamcze. Zwiedzać zamku i podziwiać widoków z wieży Lipowca nadal jednak nie można.

- Trwają odbiory straży pożarnej nadzoru budowlanego i konserwatora zabytków. Otwarcie zamku wraz z nową wystawą planujemy w okolicach 9 września. Potem będzie dwudniowa Juromania, między innymi z pokazami rycerskimi - mówi Marek Bębenek, dyrektor Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie.

Nowa wystawa obejmie dwie sale ekspozycyjne, poświęcone średniowiecznym dziejom Lipowca.

Ze względów bezpieczeństwa spora część zamku pozostanie niedostępna dla turystów. Poszczególne jego fragmenty mają być udostępniane na bieżąco dopiero po przeprowadzeniu prac zabezpieczających i restauratorskich. Aby zamek móc podziwiać w pełnej krasie, potrzeba jednak dobrych kilku lat i kilkunastu milionów złotych.