Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

W trzebińskiej bazylice sześciu braci zakonnych zostało akolitatami (ZDJĘCIA)

19.06.2023 23:01 | 1 komentarz | 2 826 odsłony | Michał Papiernik
Podczas niedzielnej sumy odpustowej w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebini miało miejsce historyczne wydarzenie. Po raz pierwszy w Polskiej Prowincji Salwatorianów nadano posługę akolitatu.
1
W trzebińskiej bazylice sześciu braci zakonnych zostało akolitatami (ZDJĘCIA)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W niedzielę odbyła się w trzebińskiej Bazylice uroczystość odpustowa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Była połączona z jubileuszem 40-lecia konsekracji kościoła, 10. rocznicą podniesienia kościoła do godności bazyliki mniejszej oraz wprowadzeniem braci zakonnych w posługę akolity.

Sześciu braci zakonnych przyjęło tę posługę z rąk ks. Józefa Figla SDS, prowincjała.

Głównym zadaniem akolity jest niesienie komunii świętej ludziom chorym. Akolita może też spełniać różne posługi w czasie liturgii. Gdy jest taka potrzeba, jako pierwszy z szafarzy nadzwyczajnych może pomagać szafarzom zwyczajnym (diakonom, prezbiterom i biskupom) w rozdzielaniu komunii podczas mszy. Może także puryfikować naczynia liturgiczne (czyli spożywać resztki Krwi i Ciała Pańskiego, które pozostają w kielichu i puszce) oraz dokonywać wystawienia Najświętszego Sakramentu, jednak bez prawa błogosławienia wiernych. Posługa akolitatu to nie tylko wyróżnienie, ale też odpowiedzialność.