Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury świętował 70-lecie istnienia

16.06.2023 11:00 | 0 komentarzy | 2 370 odsłony | Grażyna Kaim

Podczas czwartkowego jubileuszowego koncertu w DK Sokół w Trzebini PMDK pokazał swój potencjał - pasję i talent ludzi z nim związanych.

0
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury świętował 70-lecie istnienia
Wychowankowie Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Trzebini z Małgorzatą Liszką, instruktorką PMDK, reżyserką jubileuszowego koncertu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sukcesem zakończyły się prowadzone od dłuższego czasu przez dyr. PMDK Anitę Lipnicką poszukiwania krewnych pierwszego kierownika domu kultury w Trzebini Stanisława Śmieszkiewicza. Postaci nietuzinkowej, jak wszyscy podkreślali. Człowieka dobrego, pogodnego i pomocnego. Kierował placówką w latach 1952-1958.

Honorowm gościem na jubileuszowej gali była więc córka Stanisława Śmieszkiewicza prof. Ewa Komorowska wraz z małżonkiem. Do Trzebini przyjechali aż ze Szczecina.

Na uroczystości były trzy poprzedniczki obecnej dyrektorki placówki Anity Lipnickiej: Jadwiga Olszowska-Urban (1985-1997), Mirosława Piotrowska (1997-2012) i Małgorzata Wrześniewska (2012-2022).

Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury to placówka powiatowa. Choć główną siedzibę ma w Trzebini, to zajęcia organizuje też w okolicznych gminach.

Stąd też mnóstwo kwiatów, życzeń i gratulacji szefowa PMDK odebrała od samorządowców - gminnych i powiatowych, dyrektorów szkół i przedszkoli z całego powiatu.

Ducha i potencjał MDK-u (przez wiele lat pod taką nazwą placówka funkcjonowała), świetnie oddaje przygotowany film dokumentalny pełen archiwalnych, zdjęć i nagrań, ale także wspomnień i refleksji byłych i obecnych nauczycieli.

Jadwiga Olszowska Urban wspominała czasy, gdy MDK - jeszcze jako placówka kuratoryjna - nie powiatowa - „rządziło od Katowic po Kraków":
- Wszyscy nas znali, wszędzie nas zapraszali, realizowaliśmy nasze najśmielsze i najdziwniejsze pomysły.

Ewa Hirsz-Witoń, nauczycielka muzyki, założycielka i opiekunka m.in. odnoszącego duże sukcesy Zespołu Muzyki Dawnej Estampida, podkreśliła z kolei, że w placówce takiej jak PMDK mogą pracować tylko ludzie twórczy i z pasją:

- Bo tu przychodzą dzieci, nie dlatego że muszą, ale dlatego, że chcą. I jeśli nie robisz ciekawych zajęć, to twojej sekcji nie ma - zwracała uwagę.

Obecnie w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury pracuje niewielka 12-osobowa grupa. Nie można też powiedzieć, że dom kultury jest rozpieszczany finansowo przez organ prowadzący, jakim jest powiat chrzanowski.

Jeśli jednak wierzyć deklaracjom i zachwytom, jakie pod adresem placówki padały ze sceny, jest nadzieja, że się to zmieni.

O jubileuszu PMDK i ludziach związanych z tą placówką będziemy też pisać w kolejnym numerze "Przełomu", który ukaże się 21 czerwca. Zapraszamy do lektury.