Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Odzyskiwanie danych — kiedy warto skorzystać z usług specjalistów?

18.05.2023 12:36 | 0 komentarzy | 531 odsłon | red

Materiał promocyjny

W przypadku utracenia ważnych danych elektronicznych, ich odzyskanie staje się priorytetowe. Czy warto wówczas skorzystać z pomocy specjalistów? W jakich sytuacjach pomoc ta może się przydać?
0
Odzyskiwanie danych — kiedy warto skorzystać z usług specjalistów?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak dochodzi do utraty danych?

Korzystając z takich sprzętów jak komputer, laptop, tablet, smartfon, a nawet aparat fotograficzny, musimy liczyć się z tym, że w pewnych sytuacjach dane na nich zawarte mogą zostać utracone. Przykładowo, utrata zdjęć może wiązać się z przypadkowym ich skasowaniem, ale też z awarią samej cyfrowej lustrzanki. Brak ważnych dokumentów tekstowych w folderze na służbowym laptopie może wiązać się z działaniem szkodliwego oprogramowania, które zainstalowało się w wyniku niefrasobliwego otwarcia zainfekowanego e-maila. Kiedy zaś komputer nie widzi dysku, na którym zapisane są potrzebne nam dane, może wiązać się to z fizycznym uszkodzeniem samego nośnika.

Do utraty danych może więc dojść w wyniku:

  • przypadkowego skasowania
  • usterki sprzętu (np. z powodu błędu w oprogramowaniu)
  • awarii nośnika (np. wskutek upadku z wysokości, zalania, wstrząsu itd.)
  • aktywowania się złośliwego programu (tzw. malware)

Katalog ten nie wyczerpuje wszystkich okoliczności, zostają jeszcze, chociażby problemy z ciągłością dostawy energii elektrycznej czy też przypadkowe sformatowania dysku twardego.

Każda z tych sytuacji powoduje, że chcemy odzyskać stracone pliki. Aby jednak odzyskiwanie utraconych danych było bezpieczne dla sprzętu i efektywne dla samego procesu, należy to robić umiejętnie.

Bezpieczne odzyskiwanie danych

Z pomocy specjalistów warto korzystać wtedy, kiedy chcemy mieć pewność, że proces odzyskiwania danych przeprowadzony będzie bez szkody i dla samych plików, i dla nośnika. Działanie, jakim jest odzyskiwanie danych, nie może polegać na przypadkowych czynnościach i sprawdzaniu, czy podążamy w dobrym kierunku. Trzeba wiedzieć, co dokładnie się stało i wybrać optymalną metodę przywracania pierwotnego stanu. Profesjonalne odzyskiwanie plików można porównać do przeprowadzania operacji na pacjencie — najpierw trzeba mieć trafną diagnozę, następnie dobrać metody działania, a ostatnia prosta to przeprowadzenie operacji w sterylnych warunkach. Nie ma w tym ani krzty przesady — profesjonaliści, tacy jak Datalab.pl dysponują własnym laboratorium danych, gdzie nośnik może być bezpiecznie obejrzany w komorze laminarnej, zapewniającej sterylność. Zanim zaś fachowcy przystąpią do pracy, diagnozują problem i przedstawiają rokowania w raporcie, który przekazują klientowi.

Wartość danych

Wsparcie specjalistów jest nieodzowne również wtedy, kiedy wartość utraconych danych jest duża. Oczywiście, trudno tutaj o obiektywne szacowanie wartości takich danych. Dla jednych najważniejsze będą pliki związane z działalnością zarobkową, które potrzebne są do płynności prowadzenia biznesu. Dla innych najbardziej wartościowe będą zdjęcia czy filmy, które są wspomnieniami ze szczęśliwych chwil, np. na wakacjach. Nie ma tutaj reguły — każdy jest w stanie indywidualnie ocenić, co jest dla niego na tyle ważnym plikiem, że ewentualne jego zniknięcie będzie niepowetowaną stratą. Niemniej, im w bardziej w prywatnym odczuciu wartościowe będą utracone dane, tym większa jest zasadność skorzystania z pomocy fachowców, ponieważ samodzielne odzyskiwanie plików bardzo często kończy się porażką. Amatorskie próby działania na własną rękę mogą tylko pogorszyć sytuację i zamknąć drogę do odzyskania ważnych danych.

Poufność informacji

Pomoc fachowców od odzyskiwania danych jest też na wagę złota wtedy, kiedy zależy nam na tym, by dane nie dostały się w niepowołane ręce. Ktoś mógłby powiedzieć, że to przecież samodzielne działanie daje więcej prywatności, niż pomoc osób trzecich. W rzeczywistości bezpieczeństwo danych przy próbie samodzielnego odzyskiwania danych jest tylko pozorne. Jeśli np. przyczyną utraty dokumentów jest atak hakerski, a na komputerze zainstalowane jest oprogramowanie szpiegujące, aktywność użytkownika może być śledzona niemal w czasie rzeczywistym. Specjaliści będą w stanie rozpoznać wszelkie zagrożenia i uwolnić od nich sprzęt. Błędem jest też sądzić, że informatycy odzyskujący dane mogą wykorzystać odzyskane pliki czy inne informacje znajdujące się na dostarczonym nośniku. Specjaliści z prawdziwego zdarzenia nigdy nie dopuszczą się działań niezgodnych z etyką zawodu. Co ważne, wykorzystanie zdobytych informacji wiązałoby się z odpowiedzialnością karną.

 

Na koniec warto wspomnieć, że aby skorzystać z usług fachowców, wystarczy dostarczyć nośnik do siedziby firmy, wysłać nośnik kurierem lub dostarczyć do punktu partnerskiego. Takie właśnie możliwości oferuje wspomniany wcześniej DATA Lab.

Materiał promocyjny