Nie masz konta? Zarejestruj się

Tenczynek

Jak farbujecie jajka? Pochwalcie się swoimi pisankami!

07.04.2023 17:00 | 1 komentarz | 2 509 odsłony | Ewa Solak
Farbowanie jajek może być miłą rozrywką dla całej rodziny. Malować można zarówno wydmuszki, jak i ugotowane jajka. Anna Koblak z Tenczynka podpowiada, jak to zrobić.
1
Jak farbujecie jajka? Pochwalcie się swoimi pisankami!
Pisanki zrobione przez Anię Koblak z Tenczynka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jeśli nie mamy cierpliwości do skrobania wzorów, możemy ufarbować je w naturalnych barwnikach. Jednym z podstawowych są łupiny cebuli.

- Kiedy łupiny zagotują się w wodzie, płyn nabiera brązowego koloru. W zależności od tego, jak intensywny odcień jajek chcemy uzyskać, tak długo je w nim trzymamy. Im dłużej poleżą w garnku, tym będą ciemniejsze - mówi Anna Koblak.

Jednym z bardzo prostych, a zarazem lubianych przez dzieci sposobów zdobienia, jest namoczenie niewielkich kawałeczków kolorowej bibuły i naklejanie ich na jajka. Kiedy bibułki lekko podeschną, ściągamy je. Na jajkach zostaną zabawne, kolorowe plamy.

Innym, nieco bardziej skomplikowanym, jest zdobienie woskiem. W tym wypadku sprawdza się świetnie wosk pszczeli. Podgrzany np. na łyżeczce, nanosimy na skorupkę szpilką ze szklanym łebkiem, wbitą w olowek lub patyczek. Kiedy wyschnie, wkładamy do naczynia z wychłodzonym barwnikiem - np. z łupin z cebuli. Zostawiamy w nim np. na całą noc. Potem wyjmujemy. Wosku nie zdrapujemy, tylko rozgrzewamy np. suszarką do włosow, albo zalewamy gorącą wodą. Wosk się roztapia i spływa ze skorupki. Można zetrzeć go papierem.