Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Własny biznes na wsi – czy może nie być związany z uprawą?

30.03.2023 14:06 | 0 komentarzy | 1 361 odsłona | red

Materiał promocyjny

Rolnictwo odgrywa bardzo ważną rolę w polskiej gospodarce, ale niestety coraz mniej mieszkańców wsi zatrudnionych jest w rolnictwie. Jednocześnie mniejsza część dochodu tych osób pochodzi z pracy w gospodarstwie rolnym. Może więc warto rozpatrzyć inne sposoby prowadzenia biznesu na wsi niż praca w gospodarstwie rolnym?


0
Własny biznes na wsi – czy może nie być związany z uprawą?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Praca w rolnictwie

Rolnictwo jest wymagającym zajęciem, a rolnicy często muszą pracować przez wiele godzin przy każdej pogodzie. Wymagana jest też wiedza na temat marketingu, ponieważ muszą sprzedawać swoje produkty, aby zarabiać na życie. Dzięki nowoczesnym metodom technologicznym rolnictwo stało się pod wieloma względami bardziej wydajne i łatwiejsze.

Rolnik nie może podjąć takiego wysiłku za darmo, dlatego też porozumienia dotyczące ochrony przyrody są często zawierane w ramach ustaleń zawartych w unijnym programie obszarów wiejskich. W ten sposób rolnik otrzymuje dodatkową zapłatę za koszty związane z opieką. Warto starać się o dofinansowanie do gospodarstwa w ramach programów unijnych.

Dochodowy biznes na wsi – mit czy rzeczywistość?

Rentowny biznes na wsi niezwiązany bezpośrednio z uprawą jest możliwy. Szczegóły prowadzenia działalności w mieście i małej wiosce znacznie się różnią, ale w obu przypadkach można osiągnąć pożądany rezultat. Zawsze wymaga to dokładnego zbadania rynku i konsumentów.

Należy znać populację wsi, strukturę płci i wieku. Określić, jak istotna jest ta lub inna usługa (produkt) i czy jest na nią popyt. Warto zapytać, jak sprzedaje ten sam produkt lub usługę oraz porównać ceny. Z reguły własny biznes na wsi to mini-piekarnia, sklepy z częściami zamiennymi lub materiałami budowlanymi.

Można rozważyć również opcje z otwarcia placów zabaw z kręgielnią, bilardem czy salę do tenisa stołowego. Każda z tych opcji może przynosić zyski, choć będzie wymagała większych początkowych nakładów finansowych.

Piękno wiejskiej przyrody można wykorzystać, prowadząc gospodarstwo agroturystyczne. Mając niewielkie doświadczenie w hodowli zwierząt, warto zainwestować w stadninę koni, mini ZOO lub farmę z alpakami. Od wielu lat produkty ekologiczne pochodzące z terenów wiejskich cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, a uprawa kwiatów lub niewielkie centrum ogrodnicze może dopełniać sprzedaż produktów z własnego pola.

Materiał promocyjny