Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak zmotywować się do nauki języka angielskiego jako dorosły? Porady i techniki automotywacji.

08.03.2023 10:19 | 0 komentarzy | 1 708 odsłona | red

Materiał promocyjny

W obecnych czasach znajomość języka angielskiego jest wręcz niezbędna w życiu zawodowym i codziennym. Niemal na każdym kroku mamy styczność z tym językiem. Z tego powodu jego nauka - niezależnie od wieku - na pewno jest przydatna i może pozwolić chociażby na polepszenie swojej sytuacji zawodowej. W dzisiejszym artykule przedstawionych zostanie parę cennych wskazówek, jak zmotywować się do nauki języka angielskiego w dorosłym życiu.
0
Jak zmotywować się do nauki języka angielskiego jako dorosły? Porady i techniki automotywacji.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Czynniki motywujące do nauki języka angielskiego w dorosłym życiu

Jak wspomniano we wstępie, z pewnością najczęściej występującym czynnikiem motywującym do nauki języka angielskiego jest sytuacja zawodowa. Nie jest tajemnicą, iż chcąc otrzymać pracę praktycznie w większości przedsiębiorstw, trzeba wykazać się umiejętnością konwersacji w tym języku, jak również pisania wiadomości e-mail, czy też przedstawienia danych treści w formie prezentacji. Po drugie, dla niektórych osób takim czynnikiem będzie po prostu chęć poszerzenia horyzontów - znajomość języka angielskiego, jak każdego języka obcego, pozwala swobodniej podróżować, zwiedzać i korzystać z dorobku bogatej kultury zachodu. Jako przykład warto nadmienić, iż z pewnością znacznie lepiej ogląda się filmy w języki oryginalnym, aniżeli z lektorem czy też dubbingiem.

Jak planować naukę języka angielskiego jako dorosły?

Jak powszechnie wiadomo, nie da się nauczyć języka obcego w tydzień, czy też miesiąc. Warto zaplanować naukę w ten sposób, aby w ciągu tygodnia poświęcić jej co najmniej 2-3 godziny. Oczywiście, w miarę możliwości oraz ze względu na czynniki motywujące, można uczyć się więcej i częściej. Warto jednak mieć na uwadze, iż w przypadku większości osób, w przypadku języka angielskiego, nie będzie to czysta nauka od zera, a jedynie odświeżenie poszczególnych partii materiału. Przyjąć bowiem trzeba, że większość ludzi kiedyś uczyła się tego języka w szkołach, czy też na studiach.

Dlaczego warto korzystać z różnych źródeł w nauce języka angielskiego?

Dywersyfikacja pomocy naukowych z pewnością przyczynia się do uatrakcyjnienia nauki, a co za tym idzie - zapobiega rutynie i znudzeniu. Nie ma większego sensu zakupienie jednej serii podręczników i ćwiczeń i mozolne rozwiązywanie poszczególnych zagadnień i przerabianie coraz to dalszych partii materiału. Warto wykorzystać źródła ogólnodostępne. Na YouTube dostępnych jest mnóstwo kanałów do nauki języka angielskiego. Co więcej, w celu odświeżenia zdolności językowych, wystarczy zacząć od małych kroczków - pomocnym będzie oglądanie filmów i seriali w języku angielskim. Na początku można korzystać z napisów polskich, a po czasie przejść na czystą wersję anglojęzyczną. Pomocne okazują się również aplikacje na telefony do nauki angielskiego - wiele z nich dostępnych jest za darmo albo za niewielką opłatą w formie abonamentu miesięcznego. Aplikacja przypomni w poszczególne, ustalone dni tygodnia o konieczności rozwiązania paru krótkich zadań w formie fiszek, czy też innych ciekawych zagwozdek. Z pewnością korzystanie ze wspomnianych źródeł uatrakcyjni proces nauki.

Jakich błędów należy unikać w trakcie nauki języka angielskiego?

Największym błędem popełnianym w trakcie nauki języka angielskiego jest z pewnością brak wiary we własne umiejętności i w konsekwencji rezygnacja. Wiele osób po prostu nie wierzy, że może opanować zdolność płynnej konwersacji w tym języku. Nic bardziej mylnego, ponieważ wszystkiego można się nauczyć. Wystarczą dobre chęci i regularność w realizacji założonego planu. Ten drugi czynnik wydaje się być niezwykle ważny, ponieważ jak już wskazywano, nauka każdego języka obcego wymaga czasu. Po drugie, wiele osób rezygnuje z nauki języka angielskiego niemal na początku przez złe określenie celów. Warto je dokładnie sprecyzować - ustalić, czego tak właściwie chcemy się nauczyć. Z pewnością pomocne są kursy językowe organizowane przez prywatne szkoły. Programy nauczania są sprecyzowane i oparte na poziomach umiejętności językowych (A1, A2, B1, B2 etc.). W ten sposób zaliczając dany poziom - odpowiadający znajomości języka angielskiego, przechodzimy do nauki kolejnego.

Podsumowanie

Przede wszystkim rozpoczynając naukę angielskiego, warto w widocznym miejscu powiesić sobie kartkę z wypisanymi powodami, dla których chcemy się go nauczyć. Z pewnością widząc codziennie napis: „chcę dostać lepszą pracę" motywacja będzie znacznie większa. Nauka dla samej nauki nie ma bowiem większego sensu - narzucenie konkretnego celu zmienia jej znaczenie. W celu podtrzymania motywacji do nauki, warto korzystać z wielu źródeł i pomocy naukowych. W ten sposób można ograniczyć nudę pojawiającą się podczas żmudnego przerabiania podręczników czy też ćwiczeń. Należy wyrazić na zakończenie nadzieję, że niniejszy artykuł pomoże zmotywować się do nauki angielskiego w każdym wieku. Na pewno jest to obecnie bardzo przydatna - jeżeli nie niezbędna - umiejętność.


Materiał promocyjny