Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Umowa franczyzowa – co zawiera?

16.01.2023 23:05 | 0 komentarzy | 521 odsłon | red

Materiał promocyjny

Umowa franczyzowa to podstawowy dokument niezbędny do otwarcia sklepu sygnowanego logo franczyzodawcy. Zawarte są w niej najważniejsze warunki współpracy. To dlatego warto się z nią dokładnie zapoznać przed podpisaniem.
0
Umowa franczyzowa – co zawiera?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Umowa franczyzowa określa, oprócz podstawowych danych franczyzodawcy i franczyzobiorcy, np. okres jej trwania, zasady przystąpienia do franczyzy, teren działania przedsiębiorcy prowadzącego sklep oraz prawa i obowiązki obu stron. ((Bez uwzględnienia tych podpunktów nie warto podpisywać dokumentów.)))

Okres trwania umowy franczyzowej i zasady przystąpienia do franczyzy

Okres trwania umowy franczyzowej to podstawa kooperacji między franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Najczęściej można się spotkać z umową na czas nieokreślony, która upływa po okresie wypowiedzenia ustalonym w jednym z jej punktów. Istnieje także opcja współpracy na czas określony. W tym przypadku umowa franczyzowa musi jednak w precyzyjny sposób opisywać sytuacje, w których możliwe jest wcześniejsze zerwanie współpracy i co się z tym wiąże/jakie skutki to przynosi. Równie ważnym elementem takiego dokumentu jest opis tego, co obie strony muszą zrobić, żeby sklep franczyzy powstał i rozpoczął swoją działalność.

Teren działania franczyzobiorcy

Istotnym elementem umowy franczyzowej jest lokalizacja sklepu franczyzobiorcy. Ten punkt określa takie przywileje przedsiębiorcy jak np. wyłączność terytorialną (będącą zapewnieniem tego, że na ustalonym z franczyzodawcą obszarze nie zostanie otwarta jego inna placówka) czy też prawo pierwszeństwa. Mówi ono o tym, że jeśli franczyzodawca chce na ustalonym wcześniej z franczyzobiorcą obszarze otworzyć nowy punkt franczyzy, to właśnie do niego kieruje pierwsze zapytanie dotyczące propozycji jego prowadzenia.

Obowiązki franczyzodawcy i franczyzobiorcy

Bez względu na rodzaj biznesu franczyzowego, w dotyczącej go umowie, określane są podstawowe obowiązki franczyzodawcy i franczyzobiorcy. Jeśli chodzi o właściciela marki, najczęściej należą do nich:

- sporządzenie wszystkich dokumentów związanych z franczyzą,

- udostępnienie wiedzy na temat biznesu na start i przeprowadzenie szkoleń (np. franczyza Żabka zapewnia ok. 10-dniowe szkolenie praktyczne w wybranej placówce, blisko miejsca zamieszkania),

- reklamowanie marki w różnych mediach,

- kontrole sklepu i przeprowadzanie planów naprawczych w przypadku wystąpienia jakiś problemów.

Jeśli chodzi natomiast o obowiązki franczyzobiorcy, będzie do nich należeć, oprócz prowadzenia sklepu:

- dbanie o renomę biznesu franczyzowego sieci,

- terminowe rozliczanie się z franczyzodawcą ze wszelkich zobowiązań,

- zachowanie tajemnicy przedsiębiorstwa,

- zakaz konkurencji,

- udostępnianie franczyzodawcy koniecznych danych pomocnych w prowadzeniu biznesu franczyzowego.

 

 

 

Materiał promocyjny