Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Kolonoskopia - badanie wstydliwe, ale konieczne

27.11.2022 19:00 | 0 komentarzy | 6 476 odsłon | Ewa Solak
Kiedy pojawia się ból czy krwawienie, to zwykle jest to już etap bardzo zaawansowanego nowotworu, a możliwości radykalnego leczenia są już ograniczone - na temat profilaktyki raka jelita grubego mówi lekarz Tomasz Kowalik, kierownik pracowni endoskopii w chrzanowskim szpitalu.
0
Kolonoskopia - badanie wstydliwe, ale konieczne
Kierownik pracowni endoskopii w chrzanowskim szpitalu, Tomasz Kowalik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Większość osób czuje lęk i wstyd przed badaniem kolonoskopowym, a tylko ono jest w stanie dokładnie określić, czy mamy do czynienia z nowotworem lub prowadzącymi do niego zmianami.

- To coraz częstszy nowotwór, który jest drugą u mężczyzn i trzecią wśród kobiet przyczyną umieralności. W wielu wypadkach podczas badania wykrywamy różnego rodzaju zmiany - najczęściej polipy, które rozwijając się prowadzą do nowotworu. Jeśli uda się to zrobić wcześnie, można je bezpiecznie usnąć i zapobiec powstaniu raka jelita. Kiedy natomiast pojawia się ból, krwawienie, to zwykle jest to już etap bardzo zaawansowanego nowotworu, a możliwości radykalnego leczenia są już ograniczone - mówi Tomasz Kowalik, kierownik pracowni endoskopii w chrzanowskim szpitalu.

Badanie w szpitalu wykonuje się bez znieczulenia. To odstrasza.

- Znieczulenie podaje się osobom, które przeszły już operacje jamy brzusznej, mają zrosty. W naszej pracowni nie podajemy rutynowo znieczulenia, gdyż na razie nie dysponujemy salą nadzoru anestezjologicznego. Czeka nas jednak duża modernizacja. Jej plany zakładają, że w przyszłym roku będziemy mieć taką salę, a co za tym idzie - dostępność znieczulenia podczas kolonoskopii będzie większa. Uważam jednak, że brak znieczulenia nie powinien aż tak pacjentów odstraszać. Wiele osób, które przeszły kolonoskopię bez niego, twierdziło później, że niepotrzebnie się obawiały. Kolonoskopia wykonana przez doświadczonego lekarza wcale nie musi boleć. Warto pamiętać, że zazwyczaj zabezpiecza przed rakiem jelita grubego na około 10 lat - dodaje lekarz.

Jakie są objawy, mogą, które powinny nas zaniepokoić? Czy wiek jest wskazaniem do badań i kto koniecznie powinien poddać się badaniu - możecie przeczytać w aktualnym wydaniu „Przełomu", dostępnym TUTAJ