Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Nie będzie już wyjątków. Świadectwo będą musieli mieć wszyscy. Kosztuje kilkaset złotych

22.09.2022 14:00 | 3 komentarze | 3 886 odsłony | Tadeusz Jachnicki
Mowa o świadectwie charakterystyki energetycznej. Obowiązek jego posiadania będzie dotyczył także budynków wybudowanych przed 2009.
3
Nie będzie już wyjątków. Świadectwo będą musieli mieć wszyscy. Kosztuje kilkaset złotych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Sejm już przygotował nowelizację ustawy. Trafiła do senatu. Chodzi o dostosowanie polskiego prawa do przepisów UE.

Świadectwa charakterystyki energetycznej obowiązują w Polsce od kilku lat. Dotyczą jednak budynków wybudowanych po 2009 roku.

Nowelizacja wprowadzi obowiązek jego sporządzenia dla każdego budynku (również tych wybudowanych przed 2009). Co więcej, zapis będzie dotyczył nie tylko budownictwa jednorodzinnego, ale też wielorodzinnego.
Projekt ustawy przewiduje również kary.

Dla sporządzających świadectwo za składanie fałszywych oświadczeń, a dla właścicieli nieruchomości za niedołączenie dokumentu np. w przypadku sprzedaży czy wynajmu nieruchomości.
Odpowiedź na pytanie w jakiej wysokości będą to kary, zapewne da dopiero ministerialne rozporządzenie.

Świadectwo ważne jest przez 10 lat. Jeśli w tym czasie przeprowadzimy remont ze zmianami mającymi wpływ na zużycie energii, będziemy musieli wystąpić o nowe świadectwo potwierdzające wskaźniki energetyczne.

Koszt wykonania świadectwa charakterystyki energetycznej zależy od lokalizacji, wielkości budynku, jego kształtu czy konstrukcji. Trzeba się jednak liczyć z wydatkiem kilkuset złotych.