Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Szerpowie już pomogli. Wy też możecie!

05.09.2022 16:00 | 0 komentarzy | 3 120 odsłony | Ewa Solak
5-letni Kamil i 7-letni Rafał Rudniccy z Trzebini cierpią na bardzo rzadką chorobę genetyczną. Jeden z nich musi przejść poważną operację. W ostatni weekend Szerpowie Nadziei pomogli spełnić jedno z ich marzeń.
0
Szerpowie już pomogli. Wy też możecie!
Kamil i Rafał Rudniccy z rodzicami, przewodnikami i przyjaciółmi podczas wycieczki w Tatry. FOT. z archiwum rodziny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kamil i Rafał od urodzenia chorują na genetyczną chorobę mnogie wyrośla chrzęstno-kostne.

Polega ona na wyrastaniu na zdrowych kościach guzów deformujących kości, uszkadzających nerwy, mięśnie, naczynia krwionośne, a także - jak w przypadku Kamila - miażdżących narządy wewnętrzne. Wkrótce chłopiec będzie musiał przejść poważną operację usunięcia narośli na lewej ręce. Będzie przeprowadzona przez specjalistów w Paley European Instytut w Warszawie. Jest bardzo kosztowna. Dlatego liczy się każdy grosz, a na stronie siepomaga.pl prowadzona jest zbiórka na rzecz chłopca.

Tymczasem Harcerze z Hufca ZHP Jastrzębie Zdrój, przy współpracy m.in. z Chorągwią Śląską ZHP, Chorągwią Krakowską ZHP oraz wolontariuszami przeprowadzili akcję "Szerpowie Nadziei".

- Celem jest stworzenie dzieciom i osobom z niepełnosprawnościami możliwości realizacji marzenia, jakim jest bycie, gdzieś tam - wysoko w Tatrach. Kamil i Rafał Rudniccy wzięli w niej udział - opowiada Anna Więcław Pilarczyk, komendant Hufca ZHP w Trzebini i jedna z wolontariuszek.

Chłopcy wraz z szerpami - swoimi przewodnikami przemierzyli szlak do Morskiego Oka.

- Pierwszy raz byli w górach! Pokonali niejedną barierę i swoje słabości. Ich szerpowie: Kamil i Madzia pokazali im piękno gór, pomogli dojść i wrócić z Morskiego Oka - opowiada Anna Więcław-Pilarczyk.

Razem z nimi maszerował kilkadziesiąt innych niepełnosprawnych osób. Niektóre całą drogę przemierzyły w ramionach innych osób. Wszyscy jednak dotarli do celu.

Osoby zainteresowane wsparciem Kamila Rudnickiego mogą wpłacać pieniądze przez stronę siepomaga.pl

Historię  Rafałka i Kamilka  można śledzić na FB Wyrośla  Chrzęstno- Kostne -MHE Walka Rafałka i Kamilka.