Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Przed Dniem Dziecka uważajcie na toksyczne zabawki

28.05.2022 15:00 | 0 komentarzy | 3 170 odsłony | Ewa Solak
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w Małopolsce nie dopuścili do sprzedaży toksycznych lalek, gryzaczków, rękawków do pływania i pluszaków. Mogły zagrażać zdrowiu i życiu dzieci.
0
Przed Dniem Dziecka uważajcie na toksyczne zabawki
Lalki zatrzymane przez funkcjonariuszy Oddziału Celnego II w Krakowie. FOT. małopolskie KAS
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W weekend wielu rodziców będzie kupować prezenty dla dzieci z okazji zbliżającego się święta. Małopolska KAS radzi, by nie kierować się wyłącznie atrakcyjną ceną. Zdarza się, że niektóre produkty nie spełniają norm bezpieczeństwa i mogą nawet zagrażać życiu dzieci.

- Apelujemy o rozwagę i kupowanie tylko takich zabawek, które zawierają wszystkie certyfikaty bezpieczeństwa i pochodzą ze znanego źródła - mówi Bożena Drabik, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

Funkcjonariusze KAS pilnują, aby do obrotu nie trafiały zabawki, które stanowią zagrożenie dla zdrowia. Pobierają próbki, które bada Inspekcja Handlowa. Kontrola jakości obejmuje testy substancji chemicznych, emisję dźwięków, dostęp do baterii oraz jakość wykonania elementów konstrukcyjnych i ruchomych.

W ostatnim czasie funkcjonariusze z Małopolski zatrzymali kilkadziesiąt tysięcy sztuk różnego rodzaju zabawek, które nie spełniały norm. Były to głównie gniotki, pluszowe maskotki, lalki, akcesoria do pływania i przedmioty przeznaczone do zabaw manualnych.

Podczas kontroli zabawek wyprodukowanych z plastiku, bada się w nich zawartość ftalanów - substancji, nadających im elastyczności. Po przeprowadzeniu testów laboratoryjnych na lalkach z Chin sprowadzonych przez krakowskie firmy okazało się, że zawartość ftalanów przekroczyła dopuszczalną normę kilkadziesiąt razy. Z tego powodu funkcjonariusze z Oddziału Celnego II w Krakowie zatrzymali blisko tysiąc sześćset sztuk plastikowych lalek. Niebezpieczny towar został zniszczony.

- Wśród zabawek, w których najczęściej wykrywamy ftalany, największy odsetek stanowią lalki - prawie 60 %. Pozostałe to np.: gryzaki, grzechotki, skakanki, zabawki do kąpieli i piłki - mówi Adam Szymczak, naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie.