Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Obrońców Mariupola można wymienić na zdrajcę Ukrainy Wiktora Medwedczuka: podsumowanie 87. dnia wojny (21.05.2022)

21.05.2022 19:00 | 7 komentarzy | 766 odsłon | Alicja Molenda
Rosja twierdzi, że wszyscy ukraińscy obrońcy zostali wyprowadzeni z Azowstalu w Mariupolu. W Kijowie zakończył się pierwszy proces rosyjskiego zbrodniarza wojennego. Ma zostać skazany 23 maja.
7
Obrońców Mariupola można wymienić na zdrajcę Ukrainy Wiktora Medwedczuka: podsumowanie 87. dnia wojny (21.05.2022)
Strażak z Polski pomaga ugasić pożar po ataku rakietowym na Ukrainę. Fot. Paweł Pieniążek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Może nastąpić wymiana
Rosyjskie władze będą „studiować" kwestię „wymiany zdrajcy Ukrainy Wiktora Medwedczuka na schwytanych obrońców Mariupola" - powiedział Leonid Słucki, członek rosyjskiego zespołu negocjacyjnego i członek Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej.
Według Amerykańskiego Instytutu Studiów Wojennych Rosjanie mogą przeszacować liczbę ukraińskich obrońców Azovstalu w celu wymiany jeńców lub ukrycia prawdziwej liczby obrońców zakładu.

„Przestań nas gwałcić"
Półnaga aktywistka weszła na czerwony dywan na festiwalu filmowym w Cannes. Chciała w ten sposób  zaprotestować przeciwko gwałceniu ukraińskich kobiet przez rosyjskich okupantów. Kobieta miała na ciele napisane „PRZESTAŃ NAS Gwałcić", a na piersi miała ukraińską flagę.

Zwycięstwa i porażki

Obwody doniecki i ługański są pod ciągłym ostrzałem, wróg zniszczył most między Siewierodonieckiem a Łysychańskiem. Obwody charkowski i mikołajowski także cierpią z powodu ataków wroga, a w regionie chersońskim trwają działania wojenne.

Wojska rosyjskie przygotowują się do wznowienia działań ofensywnych w kierunku od Izjum do Słowiańska.

Dziś Federacja Rosyjska przypuściła atak rakietowy na obiekt wojskowy w obwodzie rówieńskim i wystrzeliła moździerze na przygraniczne obszary obwodu czernihowskiego. Kolejny rosyjski pocisk został zestrzelony nad regionem Winnicy.

I dobra wiadomość: Joe Biden podpisał ustawę przyznającą Ukrainie 40 miliardów dolarów. Prawie połowa pieniędzy zostanie przeznaczona na broń.

Dyplomacja

Wewnętrzny dokument niemieckiego MON, który został udostępniony dziennikarzom, stwierdza, że ​​Bundeswehra ma pojazdy opancerzone, których jednak nie dostarczy Ukrainie.

Portugalia zapewni Ukrainie do 250 mln euro (7,8 mld hrywien) wsparcia finansowego.

Rosja zablokowała 22 miliony ton zbóż w ukraińskich portach - powiedział Wołodymyr Zełenskij.

Krótko

W okupowanym mieście Melitopol w obwodzie zaporoskim, Rosjanie zaczęli dawać emerytom po 10 tysięcy rubli w zamian za lojalność.

Wszystkie działające elektrownie jądrowe na Ukrainie stabilnie wytwarzają energię elektryczną, informuje Energoatom. Stwierdza, że ​​łączna moc prądowa bloków energetycznych zapewnia niezbędną ilość energii elektrycznej na potrzeby kraju.

W Charkowie, w wyniku ostrzału przez okupantów, około 30% budynków mieszkalnych zostało zniszczonych lub uszkodzonych, powiedział burmistrz Igor Terechow.

700 tys. żołnierzy broni obecnie Ukrainy - poinformował prezydent W. Żełenski.

Od 24.II. 2022 wjechało do Polski 3,5 mln osób z Ukrainy - podała Straż Graniczna.

Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Finlandii.

17 tys. osób zostało deportowanych w ciągu doby z Ukrainy do Rosji.