Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Ukraina zawiesza rozmowy z Rosją. Podsumowanie 84. dni wojny rosyjsko-ukraińskiej (18.05.2022)

18.05.2022 22:29 | 0 komentarzy | 835 odsłon | Alicja Molenda
Na Ukrainie stan wojenny przedłyzony o 90 dni. Rosyjskie wojsko drugi dzień z rzędu wyprowadza ukraińskich żołnierzy z zakładów Azowstal w Mariupolu. Media donoszą, że trafiają do aresztu śledczego w Rostowie.
0
Ukraina zawiesza rozmowy z Rosją. Podsumowanie 84. dni wojny rosyjsko-ukraińskiej (18.05.2022)
Zdjęcie: Rui Caria
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rosjanie o Mariupolu

Rosja przygotowuje dla zagranicznych dziennikarzy objazd po czasowo okupowanych terytoriach od 18 do 21 maja. Okupanci planują pokazać mediom zniszczone tereny Mariupola, aby oskarżyć o to Ukrainę, podobnie jak o masowe mordowanie ludności cywilnej. W tym celu zebrali i przywieźli do Mariupola fragmenty ukraińskiej amunicji ze wszystkich okupowanych rejonów obwodu donieckiego oraz przeszkolili „lokalnych naocznych świadków" przywiezionych z Doniecka i Gorłówki.
Na ten pokaz medialny planowane jest zaproszenie przedstawicieli mediów z Francji, USA, Niemiec, Japonii, Grecji, Chin, Białorusi, Indii, Wenezueli, Bułgarii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Rosja niszczy kulturę ukraińską

W Melitopolu i obwodzie chersońskim okupanci i kolaboranci konfiskują ukraińskie książki z bibliotek, w tym podręczniki do historii Ukrainy, które zostały uznane za literaturę zakazaną. Zamiast tego planują wypuścić podręczniki autorstwa kremlowskich pseudohistoryków i propagandystów.

Wojsko jest w ogniu
Od 24 lutego w Rosji podpalono 11 wojskowych biur rekrutacyjnych - ostatnie podpalenie miało miejsce 15 maja w budynku Komisariatu Wojskowego w Wołgogradzie.
Przypadki są coraz częstsze wobec wiosennego poboru i licznych doniesień o wysyłaniu rosyjskich poborowych na wojnę z Ukrainą, gdyż większość rosyjskich żołnierzy tam wysąłnych uważa się za zaginionych.

Zwycięstwa i porażki

Rosjanie nocą ostrzeliwali Grad z wioski w rejonie Sumy, a wojska rosyjskie wystrzeliły pociski także w rejon Odessy, Mikołajowa i Czernichowa. Na wschodzie trwają walki. Zwłaszcza w obwodzie ługańskim najeźdźcy rosyjscy odcięli ostatnią potężną podstację, pozostawiając region bez elektryczności.

Rosjanie strzelali do cywilnych samochodów z Gradowa w obwodzie chersońskim. Co najmniej trzy osoby zginęły podczas ostrzału kolumny 17 samochodów. Wojska rosyjskie prowadziły również ostrzał z „Huraganów" na terenie obwodu Krzywy Róg i obwodu dniepropietrowskiego.

W okupowanym przez Rosję Melitopolu w obwodzie zaporoskim, partyzanci wysadzili pociąg pancerny wraz z personelem.

Ratusz w Mariupolu ostrzegł przed ryzykiem zatrucia Morza Azowskiego gdyby Rosjanie zbombardowali  konstrukcję, która powstrzymuje dziesiątki tysięcy ton stężonego roztworu siarkowodoru.

Obecnie głównym celem wroga jest próba okrążenia i pokonania ukraińskich sił, ustanowienia pełnej kontroli nad terytorium obwodów donieckiego, ługańskiego i chersońskiego, a także zapewnienie stabilności korytarza lądowego z okupowanym Krymem - powiedział rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony.

Dyplomacja

Nowa transza pomocy UE dla Ukrainy w wysokości 600 mln euro ma zostać przekazana do 20 maja - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Dana Spinant.

Łączna wartość rosyjskich aktywów objętych sankcjami w Niemczech wynosi 341 mln euro. Dla porównania: we Francji - ponad 23 mld euro, w Belgii - 10 mld euro. Teraz konserwatyści w Bundestagu proponują nasilenie działań mających na celu powstrzymanie „ciszy" w Niemczech, raju dla ekonomicznych „przyjaciół" Putina.

Krótko

W mieście Bachmut w obwodzie donieckim ratownicy znaleźli ciała dwuletniego dziecka i 35-letniej kobiety pod gruzami domu, który 17 maja został uderzony przez Rosję.

W Mariupolu okupanci próbują przywrócić port handlowy do eksportu zboża, wyrobów metalowych i gliny za dziesiątki milionów dolarów.

Prezydent Ukrainy podpisał dekret o przedłużeniu stanu wojennego o 90 dni.