Nie masz konta? Zarejestruj się

Ukraina

Cywile wyprowadzeni z Azowstalu, ale wojsko pozostało. Podsumowanie 73. dnia wojny (07.05.2022)

07.05.2022 22:17 | 0 komentarzy | 1 798 odsłona | Natasha Korzhitska
Prowokacje rosyjskich hakerów, niszczenie mostów i zabytków we wschodniej Ukrainie. Ataki na Odessę. Wojna wciąż trwa.
0
Cywile wyprowadzeni z Azowstalu, ale wojsko pozostało. Podsumowanie 73. dnia wojny (07.05.2022)
Rosjanie wciąż atakują Azowstal Fot. RN Ukrainy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Cywile zostali wywiezieni z Azovstalu, ale co z wojskiem?

Wicepremier Iryna Wierieszczuk poinformowała, że ​​wszystkie dzieci, kobiety i osoby starsze zostały ewakuowane z zakładu Azowstal w Mariupolu. Ta część akcji humanitarnej Mariupol została zakończona.

Ukraińscy bojownicy pozostają w Azowstalu i nadal stawiają opór.

Jak działają rosyjscy hakerzy

Rosyjscy hakerzy masowo wysyłają do Ukraińcó listy o rzekomym ataku chemicznym. Pismo mówi, że broń chemiczna zostanie użyta na Ukrainie w nocy 8 maja, a władze „starają się to ukryć, aby nie wywołąć paniki".
Stany Zjednoczone poinformowały dziś, że zapłacą nagrodę w wysokości 15 milionów dolarów za informacje o rosyjskiej grupie hakerów Conti, powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price, powołując się na Reutersa. Hakerzy ci w  lutym obiecali zaatakować każdego, kto krytykował inwazję Rosji na Ukrainę.

Strategiczny most

Most Kerczeński łączący Krym z kontynentalną Rosją jest jednym z najbardziej strategicznych obiektów komunikacyjnych. Wybudowany został po aneksji półwyspu w 2014 r. i to nim dostarczane jest zaopatrzenie dla 58. armii rosyjskiej, która wykonała udane uderzenie na południe Ukrainy. Ma istotne znaczenie dla powodzenia rosyjskiej operacji.

Zniszczenie mostu Kerczeńskiego było dotąd elementem wojny psychologicznej, bo Ukraina nie dysponowała środkami, które umożliwiłyby uderzenie w tego rodzaju konstrukcje. Wraz z dostawami zachodneij broni staje się to bardziej realne.

Zwyciestwa i porażki

Okupanci stracili kontrolę nad kolejną wsią pod Charkowem, żołnierze ukraińscy wypędzili najeźdźców pod Połami w obwodzie zaporoskim.

Region charkowski znów cierpiał z powodu ostrzału. Aby spowolnić kontratak wojsk ukraińskich, okupanci wysadzili mosty.

Rosjanie wystrzelili sześć pocisków manewrujących na Odessę, trafiając w firmę meblową i pas startowy lotniska. Ostrzelali również dwie społeczności w regionie sumskim.

Siły Zbrojne z pomocą Bajraktara zniszczyły rosyjski statek desantowy, a także skład amunicji i prawie 24 wrogie pojazdy.

Podczas jednego z etapów ewakuacji ludności cywilnej z Azowstalu Rosjanie zabili trzech ukraińskich żołnierzy.

Dyplomacja

Chińskie firmy high-tech stopniowo rezygnują z prowadzenia interesów w Rosji.

Według ministra spraw zagranicznych Edgarsa Rinkevica na czerwcowym szczycie Łotwa poprze status Ukrainy jako kandydata do UE.

Włoskie media podały, że podczas rozmowy telefonicznej między premierem Izraela Naftalim Bennettem,  Putin przeprosił za wypowiedź ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa o żydowskim pochodzeniu Hitlera. Według izraelskich mediów premier Izraela przyjął przeprosiny i podziękował Putinowi za "wyjaśnienie jego stanowiska w sprawie historii narodu żydowskiego i pamięci o Holocauście".

 

Krótko

Od początku wojny do 7 maja armia rosyjska zniszczyła lub uszkodziła już blisko 200 obiektów dziedzictwa kulturowego.

Podczas wojny na Ukrainie zginęło 10 lekarzy, a 40 zostało rannych.

Energoatom poinformował, że w Buczy znaleziono jedną z fiolek z materiałem radioaktywnym, skradzioną podczas rosyjskiej okupacji elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Okupanci zniszczyli rakietą Muzeum Narodowe im. Hryhorija Skoworody w obwodzie charkowskim.

Około 25 milionów ton zboża zostało zablokowanych na Ukrainie z powodu blokad portów i zniszczonej infrastruktury.