Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Czym jest i jak działa blokada alkoholowa?

06.04.2022 00:00 | 0 komentarzy | 4 671 odsłony | red

Materiał promocyjny

Spożywanie alkoholu jest bardzo częstym zjawiskiem w społeczeństwie. Niestety, liczba kierowców, którzy po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu rozpoczynają prowadzenie pojazdu na drodze stanowi duże zagrożenie dla innych kierowców oraz pieszych, który poruszają się po pasach jezdni lub chodniku. W ciągu kilku ostatnich lat przepisy w kwestii prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu uległy znacznemu zaostrzeniu, niemniej jednak liczba wypadków i kolizji z udziałem pijanych osób są stale na wysokim poziomie. Polscy kierowcy, którzy doprowadzają do stworzenia zagrożenia na drodze, karani są przez właściwe organy na różny sposób. Najbardziej powszechną karą jest tymczasowe lub dożywotnie zatrzymanie kierowcy prawa jazdy, co uniemożliwia ponowne prowadzenie samochodu. Polskie prawo przewiduje również zastosowanie blokady alkoholowej osobom, które dopuściły się wykroczenia podczas prowadzenia auta. Co to jest blokada alkoholowa? Na czym polega jej instalacja w samochodzie?
0
Czym jest i jak działa blokada alkoholowa?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co to jest blokada alkoholowa?

Liczba wypadków na polskich drogach utrzymuje się na niebezpiecznie wysokim poziomie. Sporą grupę sprawców mniej poważnych oraz zagrażających życiu wypadków stanowią pijani kierowcy, którzy nieodpowiedzialnie dopuszczają się prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Zaostrzenie prawa obowiązującego na terenie Polski doprowadziło do znacznego zmniejszenia liczby pijanych kierowców na drodze, niemniej jednak ilość nieodpowiedzialnych osób jest stale niebezpieczna i zagraża bezpieczeństwu innych osób na jezdni. Jednym ze sposobów kontrolowania osób, które popełniły wykroczenie, poprzez prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest zastosowanie blokady alkoholowej.

Co to jest blokada alkoholowa? To nowoczesny sposób na złagodzenie lub zastąpienie kary nałożonej na kierowcę, który został ukarany za prowadzenie pojazdu po pożyciu alkoholu. Głównym zadaniem mechanizmu jest natychmiastowe informowanie o stanie nietrzeźwości kierowcy, który podejmuje próbę uruchomienia silnika samochodu. Po wykryciu w wydychanym powietrzu zawartości alkoholu co najmniej 0,1 mg/dm3 następuje uruchomienie specjalnej blokady, która nie pozwala na uruchomienie pojazdu i jego prowadzenie po spożyciu alkoholu.

Jak działa blokada alkoholowa w samochodzie?

Możliwość instalacji i montażu blokady alkoholowej w samochodach poruszających się po polskich drogach pojawiła się w 2015 roku. Blokada alkoholowa jest urządzeniem, które uniemożliwia uruchomienie silnika samochodu, jeśli kierowca, który wsiada do pojazdu, znajduje się w stanie nietrzeźwym, czyli po spożyciu alkoholu. Wiele osób zastanawia się, jak działa blokada alkoholowa w samochodzie. Mechanizm działania urządzenia jest bardzo prosty. Kierowca przed przekręceniem kluczyka i uruchomieniem pojazdu musi wykonać dmuchnięcie w ustnik urządzenia, czyli blokady alkoholowej. Proces jej działania jest identyczny, jak w przypadku alkomatu - w przypadku trzeźwości kierowcy możliwe jest uruchomienie samochodu. W przypadku wykrycia alkoholu w wydychanym powietrzu następuje blokada silnika i brak możliwości rozpoczęcia jazdy autem.

Ile kosztuje blokada alkoholowa?

W szczególnych przypadkach, po rozpoznaniu sprawy kierowcy ukaranego za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, sąd może pójść na pewne ustępstwa i zgodzić się na zwrócenie prawa jazdy osobie wnioskującej. Jednym ze sposobów na złagodzenie kary jest właśnie zainstalowanie blokady alkoholowej, która kontroluje kierowcę przed każdym uruchomieniem silnika.

Ile kosztuje blokada alkoholowa? Koszt zakupu urządzenia oscyluje wokół trzech tysięcy złotych, natomiast wynajem blokady kosztuje około 90 zł za jeden miesiąc. Całkowity koszt zainstalowania mechanizmu, jego kupna lub wynajmu leży po stronie osoby, która zmuszona jest do jej montażu w swoim samochodzie. Warto pamiętać, że jazda pod wpływem alkoholu jest bardzo niebezpieczna dla kierowcy, który decyduje się na ten krok oraz innych osób, znajdujących się na drodze lub chodnikach i ścieżkach.

Materiał promocyjny