Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Przygotowanie samochodu na lato – co może wymagać sprawdzenia po okresie zimowym?

06.04.2022 00:00 | 0 komentarzy | 1 914 odsłona | red

Materiał promocyjny

Zima to najtrudniejsza pora roku dla naszego samochodu. Mróz, śnieg, błoto i sól drogowa dają się we znaki wielu podzespołom, które mogą wymagać dodatkowego sprawdzenia już wczesną wiosną. Wiosenny przegląd pojazdu to czynność, która pozwoli nam poczuć się pewnie na drodze. Co przede wszystkim powinniśmy sprawdzić?
0
Przygotowanie samochodu na lato – co może wymagać sprawdzenia po okresie zimowym?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sprawdź swój samochód wiosną – mały przegląd pojazdu

Współczesne samochody są dość odporne na drobne, niespodziewane usterki, które mogą pokrzyżować nam plany w dłuższej trasie. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy regularnie kontrolować stanu ich kluczowych podzespołów. Części samochodowe są narażone na zużycie eksploatacyjne, a jego przyspieszeniu sprzyjają złe warunki drogowe. Sól, którą często posypywane są drogi w miesiącach zimowych, powoduje korozję metalowych elementów oraz ma wpływ na degradację gumy, z której wykonane są osłony szczególnie wrażliwych podzespołów.

We wszelkie nieszczelności bez problemu dostaje się piasek, przenoszony przez wodę, kiedy wjeżdżamy w większą kałużę. Tych zazwyczaj nie brakuje zwłaszcza pod koniec zimy, kiedy to na jezdniach tworzą się nowe, często dużych rozmiarów, dziury. Są one prawdziwym utrapieniem dla układu zawieszenia samochodu… Zimowe wyzwania dla różnych układów pojazdu moglibyśmy wymieniać właściwie w nieskończoność. Skupmy się jednak na tym, które części powinniśmy sprawdzić po zimie w pierwszej kolejności.

Wiosenna lista przeglądowa samochodu

Na wiosennej liście przeglądowej pojazdu powinny znaleźć się przynajmniej następujące elementy:

  • układ hamulcowy
  • układ zawieszenia
  • układ kierowniczy
  • układ klimatyzacji
  • płyny eksploatacyjne
  • opony
  • wycieraczki

Jeżeli licznik przebiegu w naszym pojeździe wskazuje, że wiosną powinniśmy także wymienić olej silnikowy, oczywiście powinniśmy to zrobić. Warto wówczas wymienić także komplet filtrów, łącznie z filtrem powietrza i filtrem kabinowym. Ten ostatni można wymienić niezależnie od przeglądu olejowego – np. przy okazji serwisu klimatyzacji. Wiosna i lato to czas, kiedy wiele roślin rozsiewa swoje pyłki, które mogą być szkodliwe dla zdrowia (szczególnie alergików). Świeżo wymieniony filtr kabiny skutecznie zatrzyma te i inne niewidoczne gołym okiem zagrożenia dla kierowcy i pasażerów.

Niebezpieczne bywają także drobnoustroje żyjące w kanałach wentylacyjnych i elementach układu klimatyzacji. Wiosna to dobry czas na odgrzybienie i oczyszczenie tego układu. Warto zrobić to zwłaszcza, jeżeli w zimie rzadko korzystaliśmy z klimatyzacji w pojeździe.

 

Wiosenny przegląd samochodu – co sprawdzić i dlaczego?

Niektóre elementy wymienione na powyższej liście przeglądowej wydają się oczywiste. Po zimie warto sprawdzić części samochodowe, które bezpośrednio odpowiadają za bezpieczeństwo jazdy, takie jak klocki czy tarcze hamulcowe, które zimą mogły ulec uszkodzeniu lub zabrudzeniu.

Układ zawieszenia i kierowniczy mogły ulec uszkodzeniom w związku z pojawieniem się dziur na drogach i trudnymi warunkami pracy. Warto sprawdzić stan wszystkich osłon gumowych, dokonać optycznej kontroli sworzni wahaczy, łączników stabilizatorów, końcówek drążków kierowniczych, a także elementów metalowo-gumowych odpowiadających za odpowiednią amortyzację i zapobieganie nadmiernym drganiom silnika i jego osprzętu.

Po zimie warto sprawdzić także wszystkie płyny eksploatacyjne pojazdu – zweryfikować, czy poziom oleju silnikowego mieści się w odpowiednim przedziale pomiędzy minimum a maksimum, oraz czy poziom płynu chłodzącego i hamulcowego jest właściwy. Jeżeli nie, warto pomyśleć nie tylko o uzupełnieniu tych substancji, ale także znalezieniu ewentualnych przyczyn niskich poziomów. To właśnie zimą najczęściej pojawiają się nieszczelności przewodów hamulcowych, a także elementów układu chłodniczego na czele z samą chłodnicą. Ważny w codziennej eksploatacji pojazdu jest również płyn do spryskiwaczy – jeżeli się skończył lub jest go niewiele, możemy dolać płynu letniego.

Wiosną koniecznie nie możemy zapomnieć o sezonowej wymianie opon. Opony zimowe eksploatowane latem mogą nie tylko bardzo szybko się zużyć, ale także nie zapewniają odpowiednich parametrów podczas hamowania czy jazdy pojazdu w zakrętach. Pamiętajmy, że nawet jeżeli nasz pojazd jest wyposażony w opony całoroczne, przynajmniej raz do roku powinniśmy dokładnie zrewidować ich stan i dokonać wyważenia kół.

Bardzo często zdarza się, że w okresie zimowym zużyciu ulegają wycieraczki. Wynika to nie tylko z ich częstszego użytkowania, ale często także z niewłaściwej eksploatacji. Kierowcom zdarza się uruchamiać wycieraczki, kiedy ich pióra są przymarznięte do szyby lub próbować za ich pomocą usuwać szron, który powinni raczej zeskrobać specjalną skrobaczką. Jeżeli pióra wycieraczek uległy uszkodzeniu, należy wymienić je na nowe. Przydadzą się one podczas wiosennych i letnich opadów.

Materiał promocyjny