Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Kosmiczna przygoda uczniów z Trzebini. Napisali program dla astronautów

07.02.2022 19:00 | 2 komentarze | 3 750 odsłony | Marek Oratowski
Europejskie Wyzwanie Astro Pi to projekt edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Daje uczniom z wielu krajów okazję do prowadzenia projektu naukowego w kosmosie, a konkretnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Do konkursu przystąpili także uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini.
2
Kosmiczna przygoda uczniów z Trzebini. Napisali program dla astronautów
Uczestnicy "kosmicznego" konkursu z ZST-U w Trzebini, fot. Facebook
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Astro Pi to nazwa nadana specjalnie przygotowanym do celów edukacyjnych komputerom Raspberry Pi, które znajdują się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Komputery te w dużym stopniu przypominają maszyny, jakich używamy na co dzień. Są jednak o wiele mniejsze i mają odmienne zastosowanie. Oba komputery Raspberry Pi znajdujące się na pokładzie stacji są wyposażone w moduł, który pozwala wyczuwać ruch oraz mierzyć różne parametry fizyczne: wilgotność, temperaturę i ciśnienie oraz wykrywać promieniowanie.

Dodatkowo, astronauci mogą posługiwać się dołączonym do zestawu joystickiem i przyciskami minikomputera - dokładnie jak w konsoli do gier. Każdy komputer Astro Pi jest wyposażony w inny rodzaj kamery: Izzy posiada kamerę, która „widzi" w podczerwieni, a Ed - standardową kamerę działającą w zakresie fal widzialnych.

Na komputerach uruchamiane są także programy komputerowe opracowane przez młodzież z wielu krajów, uczestników dorocznego konkursu. W najnowszej jego edycji wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini.

„W wyzwaniu Astro Pi 2021/2022 wzięli udział uczniowie z klasy 3i/e. Projekt składał się z dwóch oddzielnych programów. „Mission Zero" polegał na napisaniu programu odczytującego wilgotność na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przekazuje go astronautom za pomocą spersonalizowanej wiadomości, która będzie wyświetlana przez 30 sekund. Pozdrowienia mogły zawierać formy graficzne. „Mission Space Lab" to z kolei projektowanie i programowanie eksperymentu naukowego, który zostanie przeprowadzony na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Projekt naszych uczniów dotyczył zbierania informacji o chmurach i był uzupełniony ich analizą" - czytamy na Fb trzebińskiej szkoły.