Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Jak wykonać test PCR, a jak test antygenowy? Gdzie uzyskać skierowanie

28.01.2022 19:58 | 0 komentarzy | 5 593 odsłon | Alicja Molenda
Jeśli jesteście chorzy lub chcecie wykluczyć zakażenie, jeśli jedziecie do kraju, gdzie test jest wymagany - przeczytajcie jak najwygodniej uzyskać skierowanie.
0
Jak wykonać test PCR, a jak test antygenowy? Gdzie uzyskać skierowanie
Testowanie będzie coraz częstsze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak wykonać test PRC w punkcie pobrań

Zlecenie na badanie w kierunku SARS-CoV-2 może wystawić każdy lekarz rodzinny. Uprawnieni do tego są również medycy dyżurujący w gabinetach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, którzy przejmują opiekę nad pacjentami po zamknięciu przychodni podstawowej opieki zdrowotnej oraz w weekendy i święta. Zlecenie może wystawić także lekarz dyżurujący pod numerem bezpłatnej Teleplatformy Pierwszego Kontaktu 800 137 200 oraz medyk przyjmujący prywatnie, pod warunkiem, że ma dostęp do systemu gabinet.gov.pl.

Jeśli podejrzewamy, że nasz zły stan zdrowia jest spowodowany koronawirusem, możemy skorzystać także z internetowego formularza dostępnego na stronie gov.pl/dom. Umożliwia on samodzielne zlecanie testu w kierunku COVID-19. Zamieszczona tam ankieta składa się z kilku pytań dotyczących m.in. kontaktów z osobami, u których potwierdzono COVID-19 oraz objawów, jakie mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Na podstawie udzielonych odpowiedzi, system ocenia, czy istnieje ryzyko, że zaraziliśmy się koronawirusem. Jeśli okaże się, że powinniśmy wykonać diagnozujący to test, możemy zapisać się na wymaz przez internet, wykorzystując profil zaufany albo zamówić rozmowę z konsultantem Domowej Opieki Medycznej, który zleci badanie. Narzędzie to umożliwia także zapisanie na wymaz dziecka.

Po zleceniu badania, otrzymujemy informację z systemu eKolejka, kiedy i gdzie powinniśmy się zgłosić, aby jak najszybciej wykonać wymaz, blisko swojego miejsca zamieszkania, i uniknąć oczekiwania w dużej grupie pacjentów. W wiadomości z systemu znajduje się również link do tzw. Indywidualnej Strony Pacjenta, za pomocą której można zaakceptować lub odrzucić zalecany termin i wyszukać inny wolny termin lub miejsce badania.

Jak wykonać szybki test antygenowy

Z bezpłatnego testu antygenowego może skorzystać każdy, kto ma objawy COVID-19, miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub ma w pracy kontakt z dużą liczbą osób. Testy wykonuje się w aptekach, które dołączyły do programu testowania. Nie ma ograniczenia liczby testów, które mogą być wykonane u jednej osoby.

Badanie przeprowadzi farmaceuta, a wynik poznaje się na miejscu. Znajdzie się on także, jak w przypadku testu PCR, na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP.

W przypadku negatywnego wyniku testu, otrzymujemy Unijny Certyfikat COVID (ważny 48 godzin). Przydaje się przy wyjazdach zagranicznych.

Po dodatnim wyniku testu osoba zostanie skierowana na izolację domową. Po 10 dniach otrzyma Krajowy Certyfikat COVID, świadczący o ozdrowieniu. Krajowy Certyfikat będzie honorowany tylko w Polsce.

W Chrzanowie są już trzy apteki, które przystąpiły do programu testowania. Aktualizowany ich wykaz znajdziecie TUTAJ.