Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Mandat za brak maseczki trzy razy wyższy. Pouczeń ma nie być. Testy w pracy

28.01.2022 12:51 | 85 komentarzy | 9 299 odsłon | Alicja Molenda
Za brak maseczki i nieprzestrzeganie dystansu można będzie zostać ukaranym mandatem w maksymalnej wysokości do 2 tys. zł (teraz 500 zł). Szykuje się też kara za narażenie zdrowia współpracowników.
85
Mandat za brak maseczki trzy razy wyższy. Pouczeń ma nie być. Testy w pracy
Koniec z wątpliwościami w sprawie maseczek. Będzie ustawa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Polsce nie są planowane dodatkowe obostrzenia epidemiczne. Ostrzejsze ma być jednak egzekowowanie tych istniejących. Już na bazie ustawy, nie rozporządzeń.

Tym, którzy odmówią przyjęcia mandatu, a potem przegrają sprawę w sądzie, grozić będzie kara w wysokości nawet 6 tys. zł - ustaliło RMF FM.


Projekt ustawy przewiduje też, że policjanci, którzy przyłapią kogoś na łamaniu przepisów epidemicznych, nie będą mogli już zastosować wobec takich osób pouczenia. Będą musieli wystawić mandat.

W zapisach projektu ustawy jest też taki dotyczący weryfikacji covidowej w zakładach pracy. Nakłada  kary finansowe na tych, którzy zarażą innych pracowników. Wprowadza też obowiązek testowania się pracowników raz w tygodniu.

Jeżeli pracownik nie zrobi testu, a w pracy kogoś narazi na zakażenie, to będzie musiał zapłacić odszkodowanie wynoszące pięć minimalnych płac, czyli około 12-15 tys. zł jeśli kolega z pracy go o to oskarży.

Regulacje są na etapie projektu ustawy zgłoszonego przez posłów PiS. Jak je Państwo oceniacie?