Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Tężnia solankowa stanęła na osiedlu Flagówka w Libiążu (WIDEO, ZDJĘCIA)

06.01.2022 12:30 | 7 komentarzy | 9 250 odsłon | Marek Oratowski
Przy basenie w Libiążu, którego budowa jest na finiszu, stoi już druga w powiecie chrzanowskim tężnia solankowa.
7
Tężnia solankowa stanęła na osiedlu Flagówka w Libiążu (WIDEO, ZDJĘCIA)
Tężnia zostanie oddana do użytku razem z basenem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Budowa tężni kosztowała 343 tysiące złotych. Ponad 236 tysięcy złotych zł gmina Libiąż pozyskała na ten cel z województwa w ramach programu „Małopolskie Tężnie Solankowe". Zostanie uruchomiona pod koniec kwietnia, kiedy nastąpi otwarcie basenu.

Tężnia ma powierzchnię 84 m. kw. Składają się na nią dwie ściany o rzucie litery „L" z wewnętrzną, zadaszoną przestrzenią, dostępną dla użytkowników. W centralnej części znajduje się element fontanny solnej. Mieszkańcy będą mogli tu zażywać inhalacji.

Tężnia będzie ogólnodostępna, a korzystanie z niej nieodpłatne i możliwe niezależnie od godzin otwarcia basenu. Do obiektu zaprojektowano dwa dojścia: od strony holu pływalni oraz drogi. Obejrzyjcie wideo i zdjęcia.

Przypomnijmy, że zarząd województwa małopolskiego w czerwcu ubiegłego roku zarekomendował podział funduszy dla poszczególnych gmin w celu utworzenia tężni solankowych. Chrzanowie tężnia powstanie w pobliżu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie. Tężnia trzebińska już stoi nad zalewem Chechło, w pobliżu placu zabaw. Jest długa na osiem metrów i wysoka na 3 metry. Jej koszt to 136,8 tys. zł (dofinansowanie z województwa to 95,6 tys. zł).

Został ogłoszony kolejny nabór projektów dotyczących budowy tężni. Taki obiekt ma także powstać w Krzeszowicach.

Tężnie to konstrukcje wykonane z drewna i tarniny. Swoje działanie zawdzięczają solankom (naturalne wody mineralne z dużą ilością jonów sodowych). Solanka doprowadzona do tężni spływa z góry po gęsto ułożonych gałązkach tarniny, wielokrotnie rozbijając się na mikroskopijne kropelki. Te unoszą się w powietrzu, tworząc naturalny, leczniczy aerozol solny.

Przebywanie w otoczeniu tężni solankowych pomaga w oczyszczaniu płuc z gromadzących się w nich pyłów zawartych we wdychanym powietrzu. Ponadto wspiera leczenie wybranych, nawracających i przewlekłych chorób dróg oddechowych. Tężnie mają także działanie profilaktyczne.

Aby osiągnąć odpowiednie działanie, w pobliżu tężni należy przebywać minimum 30 minut. Najlepiej inhalować się w słoneczną i wietrzną pogodę.