Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Odejście bliskiej osoby - i co dalej?

23.12.2021 12:57 | 0 komentarzy | 2 135 odsłony | red

Materiał promocyjny

Każdy z nas, prędzej czy później, doświadcza bólu związanego ze zgonem bliskiej osoby. Członka rodziny, współmałżonka, przyjaciela, krewnego... Przyczyny mogą być oczywiście różne, od naturalnych po losowe czy zdarzenia tragiczne. Zawsze jednak pojawia się smutek, ból i problemy - natury emocjonalnej, jak i bardziej prozaiczne i materialne. Jak sobie z nimi radzić?
0
Odejście bliskiej osoby - i co dalej?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak radzić sobie z żałobą?

Okres żałoby, czyli smutku i bólu związanego z odejściem bliskiej osoby, może mieć bardzo zróżnicowany czas. Niektórzy dotknięci tą sytuacją radzą sobie szybko i pogodzeni ze stratą „wracają do normalności". U innych żałoba może być rozciągnięta nie tyle na dni czy miesiące, co na całe lata. Nie ma, i być nie może, zawsze prawidłowej odpowiedzi na to, ile powinna trwać żałoba, ani jak sobie z nią radzić. Każda sytuacja jest przecież indywidualna i każdy przeżywa ból po swojemu. Psychologowie i psycholożki zauważają, że jedną z kluczowych kwestii w czasie żałoby jest zrozumienie, że to fakt nieodwracalny, z którym musimy się pogodzić i po prostu żyć dalej. Wiele osób ucieka w tym czasie w pracę czy obowiązki, wiele też przeżywa okres żałoby dojmująco boleśnie, czyniąc z niej sens życia i tylko na niej się koncentrując. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do problemów z psychiką, zaburzeń, utraty sensu życia...

Dla wielu osób dotkniętych zgonem bliskich bardzo traumatyczne są pierwsze chwile, a i związane z nimi obowiązki i powinności wydają się bardzo uciążliwe i wręcz niemożliwe do przeprowadzenia. Niestety, są też konieczne.

 

Porządkujemy sprawy doczesne

Do rzeczy, o które trzeba zadbać po odejściu bliskich, zaliczyć możemy wszelkiego rodzaju formalności urzędowe, medyczne, organizacyjne czy związane z komunikacją z innymi bliskimi. Ale uporządkowanie spraw doczesnych to nie tylko wystawienie świadectwa zgonu czy organizacja ostatniego pożegnania. To także rzeczy bardziej materialne i namacalne. Wejście, nierzadko ostatni raz, do mieszkania, posprzątanie w nim, wyrzucenie niepotrzebnych rzeczy, zatrzymanie pamiątek.

Prawda, bolesna, jest jednak taka, że to wejście do mieszkania często nie jest przyjemne, albo wręcz nawet niemożliwe. Wielu z nas umiera w samotności, w warunkach, których zdecydowanie nie chce się oglądać. Wielu też odchodzi tragicznie, zostawiając miejsce zgonu w stanie, do którego nie chcemy wracać we wspomnieniach.

I chociaż brzmi to brutalnie, to na szczęście są osoby, które mogą nas wyręczyć właśnie w takich momentach. Osoby sprzątające mieszkania po lokatorach, którzy wyruszyli w ostatnią drogę... Nie jest to praca ani łatwa, ani dla ludzi o słabych nerwach. Oferująca taką usługę firma sprzataniepozgonie.com zatrudnia pracowników przeszkolonych w zakresie przepisów BHP i sanitarnych. Przeprowadzają oni gruntowne sprzątanie mieszkania, połączone z utylizacją wyposażenia. Usuwają pozostałości, świadczące o gwałtownych charakterze odejścia, a dezynfekcja i ozonowanie sprawiają, że miejsce to jest nie tylko czyste, ale też pozbawione charakterystycznych zapachów, oczyszczone z ewentualnych szkodników czy owadów.

Te czynności nie należą do przyjemnych i rzadko kto może i chce radzić sobie z nimi samodzielnie. Przerzucenie tego obowiązku na specjalistyczne firmy pozwala skupić się na innych aspektach żałoby i pożegnania z bliską osobą.

 


Materiał promocyjny