Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Minister zdrowia zmienia podejście do epidemii i wprowadza pakiet alertowy obostrzeń

29.11.2021 14:30 | 5 komentarzy | 5 927 odsłon | Ewa Solak
W związku z pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa o nazwie OMICRON, minister zdrowia Adam Niedzielski wprowadził nowe ograniczenia. Wejdą w życie 1 grudnia.
5
Minister zdrowia zmienia podejście do epidemii i wprowadza pakiet alertowy obostrzeń
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski wprowadził nowe obostrzenia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W poniedziałek ogłosił je na konferencji prasowej.

Ograniczenia dotyczą m.in. uszczelnienia granic z siedmioma krajami Afryki m.in. : Bostwaną, Lesotho, RPA, Zimbabwe.

Jeśli chodzi o poruszanie się, to będzie ono ograniczone poza strefą Schengen. Osoby niezaszczepione będą objęte 14 dniową kwarantanną (było 10 dni). Zwolnienie z niej będzie możliwe po przedstawieniu negatywnego wyniku na koronawirusa (PCR) w ósmym dniu kwarantanny. Osoby zaszczepione nie będą objęte kwarantanną.

Z 70 proc. do 50 proc. zapełnienia podniesiono też limity osób przebywających w różnego rodzaju obiektach i uczestniczących w wydarzeniach (sklepy, kościoły, kina baseny, koncerty). Nie będą w nie wliczane osoby zaszczepione.

Liczba osób uczestniczących w zgromadzeniach ze 150 będzie ograniczona do 100 (np. na weselach, dyskotekach). Natomiast w siłowniach czy klubach fitness na 1 os. przypadać ma 15 m kw. (teraz jest 10 m kw.) Maksymalnie 250 osób będzie mogło brać udział w imprezach sportowych.

Ograniczenia na razie mają obowiązywać co najmniej do 17 grudnia.

Na razie nie ma mowy o obowiązkowym okazywaniu paszportów covidowych. Takie rozwiązania stosowane są w  wielu krajach europejskich.