Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Zapowiadane są kolejne dotacje. Czy pompy ciepła przebiją popularnością fotowoltaikę?

18.10.2021 19:00 | 26 komentarzy | 21 998 odsłon | Tadeusz Jachnicki
Fotowoltaika cieszyła się w tym roku sporym powodzeniem. Rządowe dotacje na mikroinstalacje skończyły się w trzy miesiące.
26
Zapowiadane są kolejne dotacje. Czy pompy ciepła przebiją popularnością fotowoltaikę?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Jednym z głównych powodów zapewne był fakt, że niebawem mają się zmienić zasady rozliczania prosumentów, czyli tych, którzy dzięki panelom produkują na tyle energii, że mogą jej nadmiar sprzedać. W przyszłym roku rozliczenia te mają być mniej korzystne, ale ci, którzy do końca tego roku staną się prosumentami, przez kolejnych 15 lat będą się mogli rozliczać na starych zasadach.

Dotacje na budowę instalacji fotowoltaicznej można było pozyskać z programu "Mój prąd". W całej Polsce takim wsparciem było zainteresowanych 177 tys. osób. Budżet szybko się wyczerpał. Program zamknięto.

Jak zapewnia rząd, trwają prace nad jego kolejną odsłoną. A w przyszłym roku pieniądze mają być przyznawane nie tylko na montaż fotowoltaiki, ale także m.in. na ładowarki do samochodów elektrycznych, magazyny energii i systemy zarządzania energią.

Tymczasem Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowuje kolejny program - "Moje ciepło". Zaoferuje on dotacje do pomp ciepła w nowo budowanych domach jednorodzinnych.
Dzisiaj nie jest znany budżet programu. Wiadomo jednak, że zakłada on dotację do 30 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 21 tysięcy zł.