Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Od dziś nowe zasady wyjazdów do Chorwacji. Ostrzejsze

01.07.2021 14:22 | 8 komentarzy | 4 924 odsłony | Alicja Molenda
Od czwartku, 1 lipca, chętni na wyjazd do tego pięknego kraju, muszą przy wjeździe przedstawić Unijny Certyfikat COVID potwierdzający szczepienia, wynik testu lub zaświadczenie lekarskie o przechorowaniu koronawirusa.
8
Od dziś nowe zasady wyjazdów do Chorwacji. Ostrzejsze
Na Chorwacji. Fot. J. Jurecki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce podało, że jeśli ktoś nie ma Unijnego Certyfikatu COVID, to wjazd do Chorwacji będzie możliwy pod warunkiem spełnienia jednego z kryteriów.

1. Na teren tego państwa będą mogły wjechać osoby, które okażą negatywny wyniku testu PCR - nie starszy niż 72 h lub szybkiego testu antygenowego (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonanych w laboratorium) - nie starszy niż 48 h.

2. Są zaszczepione pierwszą dawką szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleja (Sputnik V). Takie osoby jednak będą mogły przekroczyć granicę Chorwacji w okresie minimum 22 dni i maksymalnie 42 dni od zaszczepienia. W przypadku szczepionki AstraZeneca okres ten wynosi minimum 22 dni a maksymalnie 84 dni od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki.

3. Okażą potwierdzenie przejścia COVID-19 i zostały zaszczepione jedną dawką szczepionki w ciągu sześciu miesięcy od początku choroby, a szczepienie odbyło się na mniej niż 210 dni przed przekroczeniem granicy. Potrzebne jest posiadanie potwierdzeń przechorowana COVID-19 i szczepienia - podkreślono.

4. Czwarte kryterium dotyczy ozdrowieńców wyleczonych w ostatnich sześciu miesiącach. Będą oni mogli wjechać na terytorium Chorwacji pod warunkiem okazania potwierdzenia od lekarza o przebyciu choroby lub pozytywnego wyniku testu PCR lub antygenowego (testy wykonane maksymalnie na 180 dni, ale minimum na 11 dni przed przekroczeniem granicy).

Dzieci do ukończenia 12. roku życia podróżujące pod opieką rodziców/opiekunów, którzy posiadają Unijny Certyfikat COVID lub spełniają wyżej wymienione warunki wjazdu do Chorwacji, zwolnione są z obowiązku testu.

Osoby, które nie będą spełniały jednego z wyżej wymienionych warunków, przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji zostaną automatycznie skierowane przez Policję Graniczną na kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie Chorwacji. Osoby, które nie wykonają testu lub nie otrzymają negatywnego wyniku testu muszą odbyć 10-dniową kwarantannę.

Warunki wjazdu na terytorium Chorwacji mogą ulec zmianie z uwagi na sytuację epidemiologiczną.