Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

01.06.2021 15:00 | 0 komentarzy | 1 162 odsłona | red
Kompostowanie to najprostszy recykling. Do tego w 100% ekologiczny. Jednak z tego sposobu pozbywania się odpadów korzysta tylko co piąty mieszkaniec domów jednorodzinnych z gmin Chrzanów, Libiąż i Trzebinia. Aby zachęcić kolejnych, Związek Międzygminny "Gospodarka Komunalna" rozpoczyna program edukacyjny "Kompostuję - nie marnuję", w którym będzie rozdawał kompostowniki.
0
Kompostuję, nie marnuję
Kompostując, uzyskujemy nawóz doskonały, który zawiera wszystkie niezbędne dla roślin składniki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dlaczego warto kompostować?

Kompostowanie to najlepszy sposób "przerabiania" odpadów biodegradowalnych. Pozwala zmniejszyć ilość odpadów, jaka trafia na składowisko. Ale ma też inne zalety. Kompostując uzyskujemy nawóz doskonały, który zawiera wszystkie niezbędne dla roślin składniki. Powstała próchnica poprawia też strukturę ziemi, która staje się pulchna, przewiewna i lepiej chłonie wodę. A my nie wydajemy pieniędzy na ziemię dobrej jakości czy dodatkowe nawozy.

Z wyliczeń wynika, że każdy z mieszkańców gmin ZMGK rocznie produkuje średnio aż 60 kg bioodpadów. Kompostowanie oznacza więc korzyści finansowe, bo pozbywamy się odpadów biodegradowalnych bez ponoszenia dodatkowych kosztów. A nawet oszczędzamy dzięki uldze w opłacie za odpady (od lipca mieszkańcy, którzy będą kompostować, zapłacą 26 zł, bez kompostowania będzie to 30 zł).

O co chodzi w programie "Kompostuję - nie marnuję"?

Program ma zachęcić kolejnych mieszkańców domów prywatnych do kompostowania. Ci, którzy wezmą w nim udział zyskają podwójnie - ulgę w opłacie za odpady (4 zł od osoby miesięcznie) i jeden ze 100 kompostowników za darmo. Poza tym, dołączając do programu, nic się nie traci. Po podpisaniu umowy użyczenia ze Związkiem otrzymuje się kompostownik na 3 lata. Po tym okresie przechodzi on na własność mieszkańca. Natomiast jeśli w trakcie ktoś się rozmyśli i wycofa z programu, wystarczy zwrócić nieuszkodzony kompostownik.

Jak się zgłosić do programu?

Do programu "Kompostuję - nie marnuję" mogą zgłaszać się właściciele domów jednorodzinnych, którzy wcześniej nie korzystali z ulgi za kompostowanie. Ubiegać można się o jeden kompostownik na daną nieruchomość. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, którego wzór jest dostępny na stronie ZMGK. Po jego pozytywnej weryfikacji (i przyznaniu kompostownika) trzeba złożyć nową deklarację wraz z oświadczeniem, że wszystkie powstające na terenie nieruchomości bioodpady będą kompostowane przez kolejnych co najmniej 36 miesięcy. Wnioski można składać od 1 czerwca br. osobiście w biurze Związku albo elektronicznie: poprzez ePUAP lub mailowo na adres: kompostownik@zmgk.chrzanow.pl. Wnioski będą rozpatrywane zgodnie z kolejnością wpływu do ZMGK.

Kiedy otrzymam kompostownik?

Osoby, które złożą niezbędne dokumenty (wniosek i deklaracja kompostowania), pozytywnie przejdą ich weryfikację i nie mają zaległości w opłacie za odpady, będą mogły otrzymać kompostownik po wcześniejszym podpisaniu ze Związkiem umowy użyczenia. Kompostowniki będą wydawane w każdym z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, w Chrzanowie, Libiążu i Trzebini.

Więcej informacji na: https://www.zmgk.chrzanow.pl i Fb/ZMGKChrzanow

Materiał przygotowany przez Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna w Chrzanowie