Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

Mieszkańcy podzieleni w sprawie nowej drogi szybkiego ruchu

03.05.2021 19:00 | 4 komentarze | 10 960 odsłon | Marek Oratowski
Mieszkańcy gminy Alwernia zostali zaskoczeni propozycją nowego przebiegu drogi Węzeł Rudno - Alwernia - Zator. Zwolennicy podpisują się w parafiach i remizach pod koncepcją pani burmistrz. Przeciwnicy mnożą zastrzeżenia.
4
Mieszkańcy podzieleni w sprawie nowej drogi szybkiego ruchu
Taką wizualizację drogi (na pomarańczowo) dostają do wglądu osoby podpisujące się pod propozycją gminy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Już w 2014 roku powstała koncepcja budowy drogi przecinającej gminę Alwernia na pół. Jej realizacja groziła wyburzeniem niektórych budynków oraz kolidowała z terenami ważnymi z punktu widzenia przyrodniczego. Temat wrócił. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zlecił wykonanie studium lokalizacyjno-funkcjonalno-ruchowego.

Przedstawiciele gminy zaproponowali ostatnio optymalny ich zdaniem przebieg trasy.

„Podkreślając moc sprawczą wspólnego działania lokalnej społeczności, zwracamy się z gorącą prośbą o poparcie. W tym celu zostały przygotowane materiały przedstawiające wizualizację przebiegu drogi, na których można składać podpisy. Znajdują się one w Urzędzie Gminy Alwernia, miejscowych parafiach, u radnych, sołtysów, przedstawicieli stowarzyszeń, a także u strażaków w naszej gminie. Podpisy należy złożyć do 5 maja" - czytamy na stronie internetowej gminy w stanowisku podpisanym przez burmistrz Beatę Nadzieję-Szpilę oraz Janusza Malika ze Stowarzyszenie „Wspólna Sprawa". Z całym komunikatem można się zapoznać tutaj.

Nie wszystkim jednak podoba się takie rozwiązanie. Na Facebooku powstała grupa przeciwników nazwana „NIE dla nowej koncepcji budowy drogi Węzeł Rudno-Alwernia-Zator".

Mieszkańcy zwracają uwagę, że proponowana droga koliduje z wieloma domami i działkami, a jej budowa spowoduje naruszenie rezerwatu Dolina Potoku Rudno i obszaru Natura 2000.

„Obawiamy się, że jedną z przyczyn tej nowej trasy jest połączenie przyszłego parku linowego/rozrywki w Brodłach z parkami w Zatorze i strefą rozrywki w Alwerni. Nie tak widzimy rozwój gminy, nie w spalinach, śmieciach i hałasie. Nie w dewastacji terenów zielonych i chronionych" - skomentował jeden z grupowiczów uczestniczących w dyskusji.

„Pani Burmistrz Alwerni, jeśli chce Pani stworzyć trasę rowerową wedle wyznaczonej linii, jesteśmy jak najbardziej za, będzie można podziwiać uroki przyrody naszych gmin. Trasa samochodowa tą linią to chory pomysł (...) Będziemy patrzeć Pani na ręce. Nigdy nie dopuścimy do realizacji tego komunikacyjnego bubla" - to inny głos w dyskusji.

Nie brak także opinii, że istniejącymi już drogami można połączyć Rudno i Spytkowice. Wystarczy je tylko wyremontować.

- Oprócz nieprecyzyjnej mapy, z której nie widać rzeczywistego kształtu przebiegu drogi, mamy też za złe krótki termin na ewentualny sprzeciw, bo podpisy zbierane przez gminę miały być do 5 maja. A także  brak wcześniejszych konsultacji z mieszkańcami nad kształtem drogi i przedstawianie jednego rozwiązania do akceptacji jako najlepszego, bez podawania szczegółów - zaznacza Małgorzata Ścibor, która utworzyła grupę na FB.