Nie masz konta? Zarejestruj się

Mętków

Mętków przyciąga rowerzystów i podążających śladami papieża (ZDJĘCIA)

18.04.2021 17:00 | 2 komentarze | 2 940 odsłony | Marek Oratowski
Mętków to klimatyczna miejscowość w gminie Babice, w której historia splata się z teraźniejszością. To także ważne miejsce na mapie turystycznej powiatu.
2
Mętków przyciąga rowerzystów i podążających śladami papieża (ZDJĘCIA)
Mętków to miejsce często odwiedzane przez rowerzystów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na nazwę osady mogło wpłynąć kilka czynników. Jeden to powstawanie w Wiśle wirów zwanych zamęciami. Drugim było zamulanie terenów w korycie Wisły materiałem naniesionym podczas powodzi przez tzw. „mętne wody". Z przekazów wynika, że na początku wieść nazywała się Mątków i dopiero potem przemianowano ją na Mętków.

Najstarszy zapis dotyczący Mętkowa znajduje się w kronice kościelnej w Babicach i pochodzi sprzed 250 lat. Jak czytamy we wspomnieniach mieszkańców, wydanych 16 lat temu w broszurze „Ocalić od zapomnienia" pierwszymi osadnikami byli robotnicy leśni. Po rozparcelowaniu ziem stopniowo zaczęli się zajmować uprawą roli i hodowlą zwierząt domowych.

Rodzime zabytki to wiekowa leśniczówka, kilka starych chałup oraz dwie kapliczki na Dużym i Małym Mętkowie. W 1973 roku staraniem mieszkańców przeniesiono z Niegowici i odrestaurowano zabytkowy kościół, którego wnętrze zdobią trzy barokowe ołtarze. Niegowić to pierwsza parafia ks. Karola Wojtyły, w której był wikariuszem. Kościół i stojąca obok niego dzwonnica są ważnym miejscem na Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej.

W Mętkowie działa OSP oraz klub piłkarski LKS Korona. To ważne miejsce na mapach turystycznych. Przez wały w Mętkowie przejeżdża wielu rowerzystów.

Obejrzyjcie zdjęcia z tego sołectwa. liczącego 1442 mieszkańców. Zajmuje trzecie miejsce pod względem liczby ludności w gminie Babice (za Zagórzem i Babicami).