Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Projekt domu z kosztorysem pomoże oszacować koszt budowy domu

03.02.2021 10:57 | 0 komentarzy | 576 odsłon | red

Materiał promocyjny

Budowa domu to duża inwestycja, dlatego przed jej rozpoczęciem inwestorzy starają się oszacować koszt, na jaki muszą się przygotować. Nie jest to łatwe, ponieważ ceny usług budowlanych i materiałów wciąż się zmieniają, a przy samej budowie pojawiają się często problemy, które generują dodatkowe wydatki. W szacunkowym określeniu kosztów inwestycji pomoże jednak projekt domu z kosztorysem.
0
Projekt domu z kosztorysem pomoże oszacować koszt budowy domu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

 

  1. Koszt budowy domu w 2021 roku
  2. Kosztorys kosztorysowi nierówny
  3. Projekt domu z kosztorysem pomoże w decyzji

 

Dobry projekt domu z kosztorysem obejmuje szacunkowy koszt materiałów i robocizny firmy budowlanej, a także inne wydatki, które mogą się pojawić w trakcie budowy. Warto zostawić sobie margines błędu, a do szacunkowej ceny doliczyć jeszcze kilkanaście tysięcy złotych "na zapas".

 

Koszt budowy domu w 2021 roku

 

Początek roku 2021 przyniósł nieprzyjemną wiadomość dla inwestorów, którzy planują budowę domu. Jak pokazują średnie ceny oferowane przez firmy budowlane, koszt budowy domu w tym roku wzrósł w stosunku do roku poprzedniego o 7,5-8,4%. Osoby, które na bieżąco śledzą ruchy na rynku budowlanym nie będą zdziwione - wzrost ten nie odbiega wysokością od wzrostów, które notowano w poprzednich latach. Dla przeciętnego inwestora oznacza to jednak, że na wybudowanie domu potrzebuje on mniej więcej od 25 do nawet 35 tys. zł więcej, niż pierwotnie zakładał. Wyliczenia te dotyczą domów w stanie deweloperskim - w przypadku tych w standardzie pod klucz, należy doliczyć jeszcze koszty wykończenia, które również wzrosły o średnio 10-20 tys. zł. Zatem inwestorzy, którzy wycenili budowę swojego domu w roku 2020, powinni obecnie uczynić to jeszcze raz, uwzględniając podwyżkę cen materiałów i usług firm budowlanych.

 

Kosztorys kosztorysowi nierówny

 

Podstawą oszacowania kosztów budowy domu jest kosztorys. Na jego podstawie można ocenić koszt materiałów i robocizny formy budowlanej na każdym etapie prac, a także sumaryczny koszt całej inwestycji. Jednak kosztorys kosztorysowi nierówny. Inwestor może zdecydować się na sporządzenie jednego z czterech wariantów tego dokumentu. Najprostszy jest kosztorys ślepy, a więc taki, który opiera się jedynie na cenach materiału i wynajmu sprzętu. Dla spóźnialskich, którzy rozpoczęli budowę bez sporządzenia kosztorysu, wykonuje się kosztorys powykonawczy. Należy w nim uwzględnić poniesione jak dotąd koszty z podziałem na poszczególne prace. Kosztorys ofertowy przydaje się w przypadku pierwszego etapu budowy domu, szczególnie do przedstawienia wykonawcy poszczególnych informacji. Najbardziej zaawansowaną formą kosztorysu jest kosztorys inwestorski. Ten dokument jest niezbędny w przypadku, w którym inwestor stara się o kredyt hipoteczny w banku. Nierzadko kosztorys ten jest bardzo długi, ponieważ opiera się na szczegółowych informacjach dotyczących nie tylko materiałów czy robocizny, ale również zastosowanych technologii i sposobów wykonania poszczególnych prac.

 

Projekt domu z kosztorysem pomoże w decyzji

 

Inwestorzy, którzy planują budowę domu, posiadają zwykle określony budżet, możliwy do wykorzystania podczas budowy, i na jego podstawie poszukują odpowiedniego dla siebie projektu. Wybierając projekt domu z kosztorysem można już na wstępie, jeszcze przed kupnem projektu, dowiedzieć się, jaki jest szacunkowy koszt wybudowania przedstawionego na nim domu. W ten sposób inwestorzy nie tylko poznają własne życzenia i preferencje, ale mogą je od razu przełożyć na realne koszty, jakie będą musieli ponieść, inwestując w wybrany rodzaj wymarzonego domu.

Materiał promocyjny