Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Chcieli zapisać się na szczepienie. Stali w wielkiej kolejce, ale odeszli z kwitkiem

22.01.2021 08:30 | 11 komentarzy | 8 149 odsłon | Marek Oratowski
Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 12:45

AKTUALIZACJA

W piątkowy ranek pod przychodnią Miejskiego Centrum Medycznego w Libiążu zgromadziło się około 150 osób. Chcieli zapisać się na szczepienie przeciwko COVID 19.
11
Chcieli zapisać się na szczepienie. Stali w wielkiej kolejce, ale odeszli z kwitkiem
Kolejka do zapisów na szczepienie, fot. Włodzimierz Spitzer
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

22 stycznia był pierwszym dniem, w którym pacjenci, którzy ukończyli 70 lat, mogli zapisać się na szczepienia.

- Przyszedłem pod przychodnię po godzinie 6 i byłem dziesiąty. Potem kolejka się wydłużała. Przypuszczam, że stało w niej jakieś 150 osób. Początkowo powiedziano nam, że mamy czekać na panią prezes. Potem okazało się, że limity już są wyczerpane i ludzie się rozeszli. Niektórzy chcieli jechać do przychodni w Żarkach, ale tam też podobno nie było już miejsc. Jestem zbulwersowany całą sytuacją, o której telefonicznie powiadomiłem burmistrza - relacjonuje libiąski radny Włodzimierz Spitzer.

- Przyszedłem już po ósmej. W środku było tylko parę osób. Pani zmierzyła mi temperaturę i pyta, w jakim celu przyszedłem. Mówię, że chciałem się zapisać na szczepienie. Odpowiada, że nie zapisują, bo nie mają już szczepionek. Dodała, że może w drugim kwartale... W telewizji pięknie to wygląda, jak panowie Dworczyk z Niedzielskim opowiadają. Tymczasem jak widać nikt nad tym nie panuje - denerwuje się inny pacjent MCM Stanisław Lichota.

Nie udało nam się skontaktować z przychodnią, by uzyskać stanowisko pani prezes MCM. Telefon w sekretariacie milczał. Dostaliśmy oświadczenie placówki, które poniżej publikujemy.

Podobne sygnały odnotowaliśmy z Chrzanowa i Trzebini.

- W czwartek w przychodni na osiedlu Północ usłyszałem, że od piątku będzie tworzona lista i można przyjść się zapisać. W piątek przed południem pani z okienka twierdziła, że nie robią zapisów. To jak to jest? - pytał retorycznie proszący o zachowanie anonimowości pacjent ZLA w Chrzanowie. Jak nas poinformował niedługo potem, został ostatecznie zapisany, gdy zadzwonił do przychodni na ulicę Sokoła.

Generalnie problemy z limitami wynikają stąd, że każda z placówek objętych programem szczepień ma dostać tylko 30 szczepionek na tydzień. Zapisać można się było także przez infolinię, ale ta ze względu na duże obciążenie dla wielu osób była w piątek niedostępna.

Oświadczenie
Zarządu Miejskiego Centrum Medycznego Sp. z o. o. w Libiążu:

Miejskie Centrum Medyczne Sp. z o. o. będzie realizować szczepienia przeciwko COVID-19 od dnia 25 stycznia 2021 roku w dwóch Punktach Szczepień zgłoszonych do Narodowego Funduszu Zdrowia tj. w Przychodni nr 1 w Libiążu i Przychodni nr 2 w Żarkach.
W związku z obowiązującymi wymogami, rozpoczęliśmy zapisy od 15 stycznia 2021r. dla grupy wiekowej 80 +. Każdy Punkt Szczepień zgłoszony do Narodowego Programu Szczepień aktualnie otrzyma jedynie 30 dawek szczepionki tygodniowo do zaszczepienia pierwszą dawką (z jednoczesnym zabezpieczeniem drugiej dawki szczepionki).
Wobec powyższego harmonogramy na zapisy pierwszą dawką, w aplikacji, którą udostępniło Centrum e-Zdrowia placówkom medycznym, pozwoliły nam na zapisywanie jedynie 30 pacjentów tygodniowo. Aktualnie mogliśmy realizować zapisy tylko do 31 marca 2021r.
W Punktach Szczepień nie obowiązuje rejonizacja i każdy pacjent spoza gminy Libiąż i niezdeklarowany do Miejskiego Centrum Medycznego Sp. z o.o. również mógł zapisać się do naszych Punktów Szczepień.
Zainteresowanie pacjentów z grupy wiekowej 80+ było tak duże, że wszystkie wolne terminy w Punkcie Szczepień Przychodni nr 1 zostały zarezerwowane do godziny 24:00 21 stycznia 2021r., zaś w Punkcie Szczepień w Przychodni nr 2 pozostało jedynie kilka wolnych terminów dla pacjentów z grupy wiekowej 70+.
Obecnie oczekujemy na informacje z Narodowego Funduszu Zdrowia, kiedy będziemy mogli rozpocząć zapisy na szczepienia na kolejne miesiące 2021 roku.
Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia został w dniu dzisiejszym poinformowany o braku wolnych terminów na szczepienie przeciwko COVID-19 dla pacjentów z grupy wiekowej 70+ w naszych Punktach Szczepień. Zgodnie z informacją otrzymaną dzisiaj z MOW NFZ pacjenci, którzy nie zdołali zapisać się na szczepienie mogą zgłosić się na infolinię 989 lub wypełnić formularz na stronie internetowej https://szczepimysie.pacjent.gov.pl. Każda osoba, która zgłosi się na infolinię lub wypełni formularz w chwili pojawienia się nowych dawek szczepionki zostanie telefonicznie poinformowana o możliwości rejestracji.
Jako placówka medyczna nie mamy wpływu na obecną sytuację, wynikającą z ograniczenia ilości szczepionki, a tym samym nie mamy wpływu na zwiększenie ilości wykonywanych szczepień.

Prezes Zarządu
Lek. med. Zofia Saługa- Cisek