Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Koronawirus. Seniorzy 70+ powinni zostać w domu. Zamknięcie barów i restauracji

23.10.2020 11:44 | 5 komentarzy | 4 685 odsłony | Ewa Solak

Od soboty cała Polska w czerwonej strefie. Pandemia mocno uderza w branżę gastronomiczną. Minister zdrowia mówi o scenariuszu gorszym od czarnego.

5
Koronawirus. Seniorzy 70+ powinni zostać w domu. Zamknięcie barów i restauracji
Premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej ogłosił nowe obostrzenia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rząd zadecydował o zamknięciu barów i restauracji pracujących stacjonarnie. Mogą prowadzić dzialałność tylko na wynos i dowóz.

Wszystkie klasy szkół podstawowych od 4. do 8. przechodzą na naukę zdalną. W godz. od 8.00 do 16.00 dzieci i młodzież do 16. roku życia nie będą mogły same wychodzić z domu.

Obowiązywać ma zakaz spotkań i aktywności w grupach powyżej pięciu osób. Dotyczy to m.in. branży szkoleniowej i kursów językowych. Wyjątkiem są spotkania osób, które mieszkają razem i tych, którzy spotykają się w celach zawodowych.

Zamknięte zostają również sanatoria.

Seniorzy w wieku 70+ powinni zostać w domu, co na razie jest zaleceniem, a nie nakazem. Osoby po 70 roku życia objęte będą wsparciem. W tym celu utworzony będzie Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, niosący pomoc m.in. w robieniu zakupów. Powstaje infolinia  (22 505 11 11), kórej konsultanci bedą zbierać dane dotyczące pomocy potrzebnej seniorom i przekazywać je do ośrodków pomocy społecznej.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzegał dziś podczas konferencji prasowej, że wzrost zachorowań powyżej 25 tys. dziennie będzie sceniariuszem gorszym od czarnego. - Mamy chorobę, na którą nie mamy lekarstwa - powiedział.

Doradca premiera prof. Andrzej Horban zaapelował, aby na jakiś czas ograniczyć odwiedzanie osób starszych.

- Jeśli już do nich idziemy, to na krótko i z daleka  - zalecił.

Podczas konferencji prasowej mówił też, że coraz trudniej jest zapobiegać transmisji choroby, bo wirus ewoluuje. Na obecnym etapie łatwiej zakaża.

- Tak właśnie wygląda świat bez szczepionek - podsumował prof. Horban zwracając się do przeciwników szczepień ochronnych prof. Horban.

Premier MMorawiecki powiedział na koniec dzisiejszej konferencji prasowej, że do czasu wynalezienia szczepionki musimy się nauczyc żyć i pracować z wirusem w ostrym reżimie sanitarnym. A szczepionka spodziewana jest dopiero w przyszłym roku.

Przypomnijmy, że szczepionka przecwko świńskiej grypie pojawiła się dopiero po dwóch latach.