Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Propozycje na weekend

12.08.2011 19:46 | 0 komentarzy | 5 314 odsłon | red
Wielkie gotowanie w Krakowie, Noc „Cracovia Sacra”, ułani w Chrzanowie, poświęcenie promu w Podłężu, jak i dożynki w Gorzowie i Bobrku, to tylko część propozycji spędzenia wolnego czasu w nadchodzący weekend.
0
Propozycje na weekend
Dożynki w Bobrku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wielkie gotowanie w Krakowie, Noc „Cracovia Sacra”, ułani w Chrzanowie, poświęcenie promu w Podłężu, jak i dożynki w Gorzowie i Bobrku, to tylko część propozycji spędzenia wolnego czasu w nadchodzący weekend.

KRAKÓW, 12-15 sierpnia
Festiwal pierogów rozpoczął się w piątek. Potrwa do poniedziałku. Po raz dziewiąty ta wyjątkowa potrawa, uwielbiana przez Polaków i turystów, ma w Krakowie (na Małym Rynku) swoje święto. Festiwalowi Pierogów w tym roku towarzyszy konkurs Cudowna moc bukietów.
Ideą imprezy jest nawiązanie do jednej z najstarszych polskich tradycji kulinarnych. Ma na celu promocję walorów kuchni staropolskiej.
W tegorocznej edycji festiwalu udział bierze 13 restauracji. W sobotę (13 sierpnia) impreza rozpocznie się o godz. 9:00 i potrwa do 21:00. Organizatorzy zaplanowali na ten dzień m.in. konkurs publiczności.
Trzeci dzień festiwalu (14 sierpnia, niedziela, godz. 9:00-21:00) upłynie pod hasłem Konkursu Jury. W tym dniu będzie można także wziąć udział w akcji krwiodawstwa organizowanej przez Fundację „Kibicujemy życiu”.
W ostatnim dniu festiwalu (15 sierpnia, poniedziałek, godz. 9:00-21:00) uczestnicy będą mogli wziąć udział w mszy w Bazylice Mariackiej w intencji gastronomików i kupców krakowskich (godz. 11:00). Godzinę później poznają zwycięzców konkursów na najsmaczniejsze pierogi.

KRAKÓW, 13 sierpnia
Papieskie Bazyliki Mniejsze są tematem przewodnim tegorocznej edycji Nocy „Cracovia Sacra”. Będzie można zwiedzić kilkanaście krakowskich kościołów i klasztorów oraz klasztor w Staniątkach. Impreza potrwa dwie noce – z 14 na 15 sierpnia (niedziela/poniedziałek) i z 15 na 16 sierpnia (poniedziałek/wtorek).
Cracovia Sacra zostanie uroczyście zainaugurowana w niedzielę (14 sierpnia) o godz. 17 w Bazylice Bożego Ciała. Wstęp do wszystkich miejsc jest bezpłatny.

PODŁĘŻE, 14 sierpnia
W niedzielę zostanie poświęcony wyremontowany prom wiślany. Będzie kursować między Podłężem a miejscowością Przewóz. Szykuje się wielka feta z okazji przywrócenia przeprawy, połączona z Kalwaryjką, czyli coroczną imprezą w Podłężu. Początek o godz. 15. W programie m.in.: koncert orkiestry dętej z OSP w Ryczowie, występ Teatru Ludowego Tradycja z Okleśnej oraz zabawa taneczna.

WYGIEŁZÓW, 14 sierpnia
Organizatorzy zapraszają na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej na Lipowiec, do skansenu i dworu.
Program:
godz.16.00 Inauguracja festiwalu
 Fantango Quintet
 Paweł Janas – akordeon
 Mateusz Konopelski – skrzypce
 Maciej Kopczyński – gitara
 Piotr Kopczyński – fortepian
 Wojciech Gumiński – kontrabas
 Ewa Kafel – słowo
 W programie: Astor Piazzolla

GORZÓW, 14 sierpnia
Dożynki w tej jednej z chełmeckich wsi rozpoczną się o 10.30 przemarszem korowodu dożynkowego. Ruszy on od kapliczki w kierunku miejscowego kościoła. W programie nie mogło zabraknąć nabożeństwa , części oficjalnej z udziałem władz (godz. 12.10) oraz festynu rodzinnego (godz. 18)

KRAKÓW, 15 sierpnia
Stowarzyszenie Instytut Dziedzictwa zaprasza do udziału w konkursie Cudowna Moc Bukietów - projekcie instytutu po raz drugi realizowanym w Małopolsce. Tegoroczną edycję na Tradycyjny Bukiet Zielny przygotowywany na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zaplanowano na 15 sierpnia (poniedziałek).
Konkurs nawiązuje do tradycji składania i święcenia darów z ziół, zbóż, warzyw i kwiatów, przygotowywanych z okazji Wniebowzięcia (zwane też Świętem Matki Boskiej Zielnej). Celem konkursu jest przypomnienie dawnych zwyczajów, jak również promocja postaw proekologicznych, ochrona małopolskiej flory oraz popularyzowanie bogactwa roślin występujących na polskich polach, łąkach i w lasach.
W tym roku konkurs odbywa się w dwóch miejscach: w Podstolicach (Gmina Wieliczka) oraz w Krakowie, gdzie na Małym Rynku o godz. 14 nadejdzie czas finału.

CHRZANÓW, 15 sierpnia
Z okazji święta Wojska Polskiego i 91. rocznicy Bitwy Warszawskiej do Chrzanowa zawitają Ułani Nadwiślańscy. Parada rozpocznie się o godz. 10.30 przy leśniczówce Kroczymiech. Ułani przejadą ulicami: Oświęcimską, Starą Hutą, Al. Henryka, Dobczycką i Ogrodową do kościoła pw. św. Mikołaja. W świątyni o godz. 11.30 rozpocznie się msza w intencji ojczyzny i poległych jej obrońców. Następnie IV Szwadron Zwiadu im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich ze stajni Hucuł w Sułkowicach ulicami: Mickiewicza, wokół Rynku, Garncarską, Placem Tysiąclecia, Piastowską i Balińską uda się na cmentarz parafialny. Tam ułani złożą kwiaty na grobach żołnierzy. O godz. 13.00 wyruszą do centrum miasta, a stamtąd ul. Partyzantów i Śląską do ośrodka rekreacyjnego na Kąty.
- Na zakończenie, ok. godz. 14.30, przy basenie na Kątach odbędzie się pokaz jazdy konnej: szarży i parady ułańskiej. Dla zainteresowanych możliwość przejażdżki na koniach - informuje Jan Smółka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, organizator parady.

BOBREK, 15 sierpnia
W ten weekend dożynki zaplanowali też gospodarze Bobrka. Rozpoczną się mszą o godz. 11. O 12.30 rozpocznie się tradycyjna ceremonia dożynkowa, a o 18 zabawa taneczna z zespołem Trendy.
(taj)