Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Napowietrzacz w akwarium – jak działa i kiedy jest potrzebny?

27.07.2020 15:55 | 0 komentarzy | 6 868 odsłon | red

Materiał promocyjny

W naszym akwarium nie może zabraknąć kilku ważnych czynników, które wpływają na równowagę całego ekosystemu. Są to takie faktory, jak dobre oświetlenie, wydajna filtracja wody czy właśnie prawidłowe parametry pierwiastków, mikroelementów czy związków chemicznych, które wpływają na życie ryb czy roślin. I jednym z takich związków jest właśnie tlen, który jest podstawą życia na całej naszej planecie.

0
Napowietrzacz w akwarium – jak działa i kiedy jest potrzebny?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W środowisku naturalnym woda bogata jest w tlen, między innymi dzięki naturalnie zachodzącym procesom, takim jak ruch wody, fal oraz zwierząt. W zbiorniku domowym takie procesy są replikowane przez działanie urządzeń, takich jak napowietrzacze czy deszczownice.

Brak tlenu w akwarium

Zbyt niski poziom tlenu w zbiorniku może mieć katastrofalne skutki dla jego funkcjonowania. Przede wszystkim, wpływa na jakość życia oraz kondycję znajdujących się w nim zwierząt. Niedotlenienie może powodować choroby u ryb oraz roślin, a w konsekwencji ich umieranie. To także podnosi ryzyko namnażania się w akwarium glonów oraz zaburza równowagę chemiczną – może prowadzić do zwiększenia się poziomu amoniaku i innych niebezpiecznych związków, które zagrażają zdrowiu zwierząt. Dlatego, za wszelką cenę powinniśmy unikać sytuacji niedotlenienia w zbiorniku.

Napowietrzacz EHEIM Air Pump. Źródło: akwarystyczny24.pl

W jakich akwariach warto zamontować napowietrzacz?

Przede wszystkim, taka pomoc może być konieczna w zbiornikach z małą obsadą roślinną. Akwaria z dużą liczbą roślin z reguły nie mają większych problemów z wytwarzaniem tlenu. Napowietrzacz powinien się znaleźć w zbiornikach morskich, w zbiornikach zimnych oraz w zbiornikach ze zwierzętami, które wymagają środowiska bogatego w tlen.

Jaki napowietrzacz wybrać?

Na rynku znajdziemy kilka rozwiązań, które pomogą nam w ubogacaniu wody w tlen. Popularnym wyborem są na przykład kamienie napowietrzające, które to działają na prostej zasadzie. Posiadają dwa przewody doprowadzające powietrze do kamieni, które mają wiele małych otworów. Przez te otwory powietrze przedostaje się do wody pod postacią małych pęcherzyków.

Innym rozwiązaniem może być zakup deszczownicy. Deszczownica zwiększa ruch wody w akwarium, co ma pozytywne skutki nie tylko ze względu na poziom dotlenienia wody. Niektóre filtry zapewniają także odpowiedni ruch wody w zbiorniku, co zwiększa dotlenienie.

Dodatkowo, w akwarium możemy zamontować także różnego rodzaju pompy. Jednym z rodzajów pomp akwarystycznych służących do napowietrzania wody jest pompa membranowa, czyli brzęczyk. To urządzenie do dotleniania akwarium wykorzystuje membranę.

Materiał promocyjny