Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

11 wskazówek jak nie dać się oszukać w internecie

12.05.2020 16:00 | 0 komentarzy | 1 973 odsłona | Tadeusz Jachnicki

Łamią zabezpieczenia, przejmują konta w mediach społecznościowych, podszywają się pod właścicieli... Policja radzi jak uniknąć kłopotów.

0
11 wskazówek jak nie dać się oszukać w internecie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zdarzają się również oszuści podsyłający fałszywe numery kont, na które niczego nieświadomi przedsiębiorcy, przelewają pieniądze, sądząc, że zapłacili za dostarczony towar czy wykonaną usługę.

Przypomnijmy, że niedawno złodziej złamał zabezpieczenie i wdarł się na konto na FB jednej z mieszkanek powiatu chrzanowskiego. Podszywając się pod kobietę, wyłudził od jej znajomych pieniądze.


Policjanci przygotowali wskazówki jak zmniejszyć ryzyko oszustwa w sieci.

1. Sprawdź tzw. nagłówek wiadomości e-mail - znajduje się tam dokładny adres e-mail, z którego dana wiadomości została wysłana! Jeśli nie wiesz jak to zrobić, nie wstydź się poprosić o pomoc inną osobę lub poszukaj informacji na ten temat w sieci.

2. Nie otwieraj załączników z wiadomości e-mail, które wydają Ci się podejrzane i przyszły do Ciebie po raz pierwszy z danego adresu! Spróbuj skopiować tekst takiej wiadomości do wyszukiwarki internetowej - być może nie tylko Ty dostałeś fałszywego e-maila.

3. Sprawdzaj adres strony internetowej banku, na którą wchodzisz! Nie zawsze symbol kłódki przy niej wyświetlany oznacza, że jesteś na właściwej stronie.

4. Ustaw niskie limity jednorazowych transakcji na rachunku bankowym! Zawsze w razie potrzeby możesz je przecież podwyższyć np. na jeden dzień.

5. Czytaj dokładnie SMS-y z kodami otrzymywane z banku! Zwróć uwagę szczególnie na kwotę przelewu.

6. Weryfikuj telefonicznie lub osobiście numer rachunku bankowego, jeżeli otrzymałeś go w fakturze przesłanej mailem lub w treści samej wiadomości! Zwłaszcza jeśli różni się od tego, na który dotychczas były wykonywane przelewy!

7. Używaj oprogramowania antywirusowego na każdym urządzeniu, za pomocą którego logujesz się do bankowości internetowej! Możesz uniknąć problemów, nawet o tym nie wiedząc.

8. Spróbuj wyrobić w sobie nawyk okresowego zmieniania haseł do istotnych usług elektronicznych z których korzystasz, a w szczególności konta bankowego, poczty elektronicznej i portali społecznościowych! Idealnie będzie, jeśli do każdej z nich ustalisz inne hasło.

9. Jeżeli trafiłeś na dowolną stronę internetową (np. z konkursem lub darmowym streamingiem video), która wymaga podania danych logowania do jakiejkolwiek konta, jakie posiadasz (np. Facebook), a nie jesteś pewny czy ta strona jest bezpieczna, zrezygnuj z wpisywania swojego loginu i hasła! Najczęściej w ten sposób przejmowane są konta w serwisach społecznościowych.

10. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich reklam wyświetlanych w Internecie oferujących promocje, których nigdzie indziej nie widziałeś, ponadprzeciętnie zyskowne inwestycje czy konkursy, w których masz gwarantowaną wygraną np. najnowszego smartfona! W większości przypadków chodzi tylko o wyłudzenie Twoich danych i oczywiście pieniędzy.

11. Jeżeli otrzymałeś SMS lub inny typ wiadomości z informacją o wymaganej dopłacie do przesyłki lub kuriera z podanym linkiem do płatności zawsze upewnij się (najlepiej telefonicznie), że został wysłany przez firmę, która realizuje dostawę! Do tego czasu nie klikaj w przesłany link - ciekawość może Cię drogo kosztować.