Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Pomoc dla przedsiębiorców. Trzebinia wypada mniej... transparentnie niż Chrzanów

30.04.2020 17:50 | 26 komentarzy | 3 829 odsłony | Agnieszka Filipowicz

W dobie koronawirusa samorządy przyjęły uchwały, które wspomogą przedsiębiorców, bo umorzą w części lub w całości czynsz za gminny lokal czy odroczą płatność podatku od nieruchomości. Dziś trzebińscy radni przegłosowali uchwałę w tej sprawie, ale były wątpliwości. I porównania z sąsiadem.

26
Pomoc dla przedsiębiorców. Trzebinia wypada mniej... transparentnie niż Chrzanów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radni - zarówno ci z koalicji rządzącej, jak i z opozycji, byli zgodni w jednym - trzeba pomóc firmom w okresie pandemii. Co do szczegółów jednak się różnili. Dlaczego?

Choćby dlatego, że w kwestii umorzeń w Trzebini nie określono szczegółowych zasad. Tak jak w Chrzanowie, na przykład którego powoływali się opozycyjni radni. Tam zasady są jasne. Przedsiębiorca, który wskutek restrykcji przez COVID 19 dostał zakaz wykonywania usług, ma umorzony czynsz. Ten, który je może świadczyć, lecz przez epidemię traci na przychodach minimum 25 proc, dostaje zniżkę w wysokości 50 procent. Zasady są jasne, a dzięki temu przedsiębiorca musi mniej dokumentów dostarczyć do urzędu.

A jak jest w Trzebini, a raczej będzie? O tym zdecyduje burmistrz po analizie wniosku. Może umorzyć 5, 15, 30, 75, czy 100 procent czynszu. To zależy od jego oceny. A chodzi o około 100 firm.
Jarosław Okoczuk argumentował dziś, że wszystkie te decyzje będą publikowane, więc będą dostępne do wiadomości publicznej. Opozycja miała jednak wątpliwości, czy zasady nie powinny być bardziej szczegółowe i transparentne, jak w Chrzanowie. Burmistrz Okoczuk nie chciał jednak, by porównywać gminę Trzebinia do sąsiednich samorządów. Tego samego zdania był szef komisji budżetu Andrzej Gruszczyński, który przypomniał, że ordynacja podatkowa daje i dawała już wcześniej burmistrzowi prawo do zwolnień z opłat.

Z zasad, które ustalono: by uzyskać zwolnienie, nie można mieć zaległości z tytułu należności cywilnoprawnych oraz podatkowych wobec gminy na dzień 31 grudnia 2019 roku, a także zagwarantować utrzymanie miejsc pracy. Przedsiębiorcy, chcący skorzystać z gminnej pomocy, będą musieli wykazać pogorszenie płynności finansowej w związku z ekonomicznymi skutkami pandemii, wywołanej przez COVID-19.

Więcej na ten temat w najbliższym papierowym wydaniu „Przełomu".