Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

W ciągu miesiąca przybyło 250 ton odpadów komunalnych. Będą ograniczenia w odbiorze?

08.04.2020 17:00 | 11 komentarzy | 3 728 odsłony | Marek Oratowski
Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 12:15

Przedstawiciele Związku Międzygminnego Gospodarka Komunalna w Chrzanowie apelują o rozwagę przy robieniu zakupów, bo w kontenerach nie brakuje żywności. Proszą też o zmniejszanie objętości śmieci oraz ograniczenie remontów.

11
W ciągu miesiąca przybyło 250 ton odpadów komunalnych. Będą ograniczenia w odbiorze?
Śmieci w kontenerach jest znacząco więcej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wyraźnie wzrosła ilość odpadów komunalnych odebranych od osób zamieszkałych na terenie działania związku. Porównując marzec do lutego to prawie 250 ton więcej. To efekt tego, że teraz przebywamy głównie w domach oraz robimy często zakupy na zapas. Sytuacja z koronawirusem może wpłynąć na wprowadzenie ograniczeń w odbiorze odpadów oraz dostępie do PSZOK-ów. Stałoby się tak na skutek ewentualnych braków kadrowych w firmie odbierającej odpady (choroba, kwarantanna).

Jak tego uniknąć? Trzeba dokładnie planować zakupy i najlepiej wejść do sklepu z ich dokładną listą. Warto także zmniejszać objętość odpadów. Na przykład zgniatając puszki. Najlepej poczekać z remontami, wymianą mebli oraz sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Ewentualne ograniczenia w odbiorze najpierw będą dotyczyć odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych opon. Mieszkańców nieruchomości jednorodzinnych, którzy mają taką możliwość, przedstawiciele związku zachęcają do kompostowania biodpadów we własnym kompostowniku.

- Doceńmy trud pracowników komunalnych prostymi gestami: segregujmy prawidłowo odpady, wrzucajmy je do właściwych pojemników, nie rozrzucajmy śmieci obok kontenerów i nie zastawiajmy im drogi własnym samochodem - apelują pracownicy ZMGK.

Związek przypomina, że właściciel nieruchomości ma obowiązek zgłosić każdą zmianę w liczbie zamieszkujących ją mieszkańców. Nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy złożyć do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana.