Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Podpisz petycję! - apelują. Walczyć ze smogiem można też w ten sposób

02.04.2020 17:00 | 9 komentarzy | 1 697 odsłona | Tadeusz Jachnicki

Trwają konsultacje publiczne Programu ochrony powietrza dla naszego regionu. To szansa na przyjęcie w Małopolsce skutecznych przepisów antysmogowych.

9
Podpisz petycję! - apelują. Walczyć ze smogiem można też w ten sposób
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Alarmy smogowe działające w regionie apelują o przyjęcie takich rozwiązań, które zmuszą gminy Małopolski do podjęcia zdecydowanych działań na rzecz ochrony powietrza.

Jakość powietrza w województwie pozostaje bardzo zła - nasz region należy do najbardziej zanieczyszczonych w całej Unii Europejskiej. Głównym źródłem zanieczyszczenia pyłem i rakotwórczym benzo[a]pirenem są tzw. "kopciuchy", czyli stare kotły na węgiel i drewno, w których często spalane są też śmieci.

- W Małopolsce wciąż dymi 350 000 - 400 000 takich kotłów, a ich wymiana postępuje bardzo powoli. Do tej pory większość małopolskich gmin nie robiła praktycznie nic, aby poprawić jakość powietrza. Program ochrony powietrza to ostatnia szansa, aby to zmienić i zachęcić bądź zmusić gminy do bardziej stanowczych działań - oceniają przedstawiciele Małopolskiego Alarmu Smogowego i przypominają, że uchwała antysmogowa, która zabrania używania kopciuchów wchodzi w życie 1 stycznia 2023 roku.

- Wraz z 13 innymi Małopolskimi Alarmami Smogowymi przygotowaliśmy apel w sprawie nowego Programu Ochrony Powietrza. W tym szczególnymi czasie tym bardziej nie powinniśmy zapominać jak smog negatywnie wpływa na nasz układ immunologiczny, powoduje częstsze choroby i przedwczesne zgony wśród mieszkańców Chrzanowa, Trzebini czy Krzeszowic. Gminy muszą w końcu rozpocząć zdecydowaną walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Nie możemy zmarnować kolejnych lat na działania pozorowane, które każdego dnia przekładają się na ponad 100 przedwczesnych zgonów w całej Polsce i sprzyjają tysiącom innych zachorowań. Potrzebujemy Waszego poparcia, aby rozpocząć zdecydowaną walkę z zanieczyszczeniem powietrza w naszych gminach. Mamy czas tylko do 10 kwietnia. Poprzyjcie nasz apel! - zachęca Łukasz Kidoń w imieniu Krzeszowickiego Alarmu Smogowego.

Petycję można podpisać tutaj.


Inne postulaty alarmów to:
• wstrzymanie wspierania z publicznych pieniędzy montażu nowych kotłów węglowych oraz zakaz instalowania tego typu ogrzewania w nowych budynkach;
• zakaz używania kominków na terenie całego województwa w dni smogowe (w tych domach gdzie kominek nie jest jedynym źródłem ogrzewania);
• wprowadzenie jasnych wskaźników według których będą rozliczane gminy z realizacji Programu ochrony powietrza, w tym ilości wymienionych kotłów;
• prowadzenie regularnych akcji informacyjnych o terminie wejścia w życie zakazu użytkowania „kopciuchów".