Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

W kwietniu będą trzynaste emerytury

25.03.2020 09:00 | 6 komentarzy | 2 658 odsłony | Tadeusz Jachnicki

W przyszłym miesiącu nadejdzie czas wypłat tzw. trzynastek, czyli dodatkowych świadczeń dla emerytów i rencistów. Trafią one do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą.

6
W kwietniu będą trzynaste emerytury
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci roczne świadczenia ok. 9 mln osobom.

Każdy uprawniony otrzyma 1200 zł brutto, na rękę 981 złotych.
Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę.

Na przykład jeśli rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma 600 zł brutto.

Trzynastka dla osób na kwarantannie
Rzecznik prasowy Poczty Polskiej Justyna Siwek informuje, że poczta wprowadziła szczególne procedury w przypadku wypłat rent i emerytur dla osób objętych kwarantanną. Pieniądze są komisyjnie przygotowane do wypłaty w placówce pocztowej i wkładane do tzw. bezpiecznych kopert, które następnie są doręczane pod wskazany adres przy zastosowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

Kiedy wypłata?
ZUS wypłaci tzw. trzynastki razem ze świadczeniem głównym, które przysługuje za kwiecień, w standardowym terminie płatności emerytury czy renty. W ZUS jest ich kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca.

Czy trzynastkę może zająć komornik?
O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe.