Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Dziś Środa Popielcowa. Dlaczego posypujemy głowy popiołem i pościmy?

26.02.2020 09:00 | 3 komentarze | 2 263 odsłony | Marek Oratowski

Środa Popielcowa rozpoczyna w kościele katolickim 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Wierni odwiedzają świątynie, gdzie na znak rozpoczynającego się czasu pokuty, odbywa się obrzęd posypania głów popiołem.

3
Dziś Środa Popielcowa. Dlaczego posypujemy głowy popiołem i pościmy?
Popiół jest uzyskiwany ze spalenia poświęconych poprzedniego roku palm
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Popiół jest uzyskiwany ze spalenia poświęconych poprzedniego roku palm z Niedzieli Palmowej. To znak pokuty i nawrócenia oraz przemijalności ludzkiego życia. Uczestniczący w obrzędzie wyrażają skruchę i gotowość podjęcia pokuty ze względu na ludzkie słabości. Takie ma być nastawienie katolika na cały czas Wielkiego Postu.

Tradycyjnemu obrzędowi posypania głów popiołem (obowiązuje w całym Kościele od XI wieku) towarzyszą w Środę Popielcową słowa: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".

W Środę Popielcową wiernych obowiązuje post ścisły, czyli ograniczenie się do trzech posiłków - dwóch lekkich i jednego do syta (od 18. do 60. roku życia), A także wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, jak w każdy piątek (dotyczy osób od 14. roku życia).