Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Faszyzm. Ostrzeżenie - lektura na weekend

22.02.2020 10:00 | 5 komentarzy | 1 626 odsłona | Tadeusz Jachnicki

"Mamo, mamo, gdybym nie była Żydówką, dołączyłabym do nazistów" - mówiła w wieku 13-lat Madeleine Albright. Obecnie amerykańska polityk i politolog ostrzega przed faszyzmem.

5
Faszyzm. Ostrzeżenie - lektura na weekend
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zwraca uwagę, że Władimir Putin czy Kim Dzong Un wykorzystują wiele instrumentów, jakimi posługiwali się faszyści. Przypomina też, że Hitler zdobywał władzę legalnie; co więcej - że jego oferta, zaproponowana społeczeństwu, była atrakcyjna.

Wspomina, jak jako 13-letnia Żydówka, ujrzawszy w kinie, w 1938 roku, paradujących nazistów, chwyciła mamę za rękę i szeptała do niej "Mamo, mamo, gdybym nie była Żydówką, dołączyłabym do nazistów".

Albright, polityk i politolog, która w latach 1997-2001 piastowała funkcję amerykańskiego sekretarza stanu (była pierwszą kobietą na tym stanowisku), urodziła się w Czechosłowacji. Lata okupacji spędziła w Londynie. To tam pod jej nogi w czasie nalotów przyturlała się niemiecka bomba. Jak się okazało, robotnicy w okupowanej Czechosłowacji wykonali ją w taki sposób, by nie wybuchła. Po wojnie wróciła do ojczyzny, ale znów jej rodzina musiała uciekać. Drugą ojczyznę znalazła za oceanem.