Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Opłata będzie niższa - na zgłoszenie został miesiąc

29.01.2020 15:00 | 0 komentarzy | 5 380 odsłon | Tadeusz Jachnicki

Od 1 lutego zacznie obowiązywać Mały ZUS Plus. To dobra informacja dla niektórych przedsiębiorców.

0
Opłata będzie niższa - na zgłoszenie został miesiąc
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od zeszłego roku obowiązuje tzw. Mały ZUS. Jak przekonują eksperci z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland, chcąc poszerzyć grono beneficjentów tego programu, stworzono Mały ZUS Plus, który wejdzie w życie 1 lutego 2020 roku.

Z nowej ulgi skorzystać będą mogli Ci przedsiębiorcy, których przychód w 2019 roku nie przekroczy kwoty 120 tys. złotych. Dodatkowo będą musieli oni udowodnić, iż prowadzili swoją działalność w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Chęć skorzystania z Małego ZUS-u Plus przedsiębiorcy mogą zgłaszać do 29 lutego 2020 r., a w kolejnych latach do końca stycznia.

Szacuje się, że z Małego ZUS-u Plus będzie mogło skorzystać ok. 320 tys. mniejszych przedsiębiorstw.
- Składki niezbędne do opłacenia przez przedsiębiorców będą proporcjonalne do ich dochodu - mówi Agata Wleklińska z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland.

Przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku rozliczyli się w formie karty podatkowej i korzystali również ze zwolnienia z podatku VAT, nie mogą skorzystać z nowych udogodnień dla małych przedsiębiorstw. Z rozwiązania nie będą mogli również skorzystać ci, którzy świadczą usługi dla swoich poprzednich pracodawców. Ma to zniwelować proceder zwalniania pracowników, aby ci przechodzili na samozatrudnienie.

- Przedsiębiorcy, którzy dopiero teraz zdecydowali się na otwarcie swojej firmy, nie muszą się martwić. Kolejność przysługujących im ulg nie zmienia się. Na początku nadal przysługiwać im będzie „ulga na start", następnie 24 miesiące preferencyjnych składek, a dopiero po tym Mały ZUS Plus - dodaje ekspertka.