Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Porażające ceny odbioru śmieci komunalnych dla firm i instytucji

25.01.2020 20:48 | 28 komentarzy | 9 368 odsłon | Alicja Molenda

Za oddanie 120 litrowego worka śmieci sortowanych np. plastików, od lutego trzeba zapłacić 27 zł. Za jeden kubeł śmieci zmieszanych o takiej samej pojemności - 46,44 zł.

28
Porażające ceny odbioru śmieci komunalnych dla firm i instytucji
Za worek śmieci segregowanych szkołom i firmom przyjdzie zapłacić ok. 30 zł
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To przykładowe pozycje z cennika jednej z firm operującej na lokalnym rynku dla tzw. nieruchomosci neizamieszkałych. Dla wielu ich właściceli i zarządców (szkoły, urzędy, firmy-przedsiębiorcy), takie ceny oznaczają prawie stuprocentowy wzrost kosztów odbioru odpadów komunalnych, a przecież wielu z nich ma jeszcze inne rodzaje odpadów.

Zarządcy i właściciele, szefowie instytucji publicznych, gorączkowo poszukują najtańszych na rynku ofert wywozowych. W rejestrze związku śmieciowego figuruje wiele zajmujących się śmieciami firm, ale niewiele może i chce wykonać usługę odbioru śmieci kompleksowo. Niektóre wykluczają też odbiór odpadów z jakiegoś rodzaju pojemników (bo np. za mały) i odsyłają do konkurencji.

Na zawarcie umowy z nowym odbiorcą odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych w Trzebini, Chrzanowie i Libiążu został tydzień. Międzygminny związek śmieciowy, który po sześciu latach, 30 grudnia 2019 r. wyrzucił ze swojego systemu nieruchomości niezamieszkałe, oczekuje, że ich właściciele do 15 marca przedstawią mu zawarte samodzielnie umowy z firmami odbierającymi śmieci.

Ceny odbioru odpadów po zmianach w systemie gospodarowania odpadów, wprowadzonych przez związek, nie były dotąd znane. Wykonawcy tej usługi powoli je prezentują. Też nie mieli zbyt wiele czasu na kalkulacje. Ci, którym przyjdzie za to płacić, takich podwyżek na pewno w budżetach nie przewidzieli.

Efekt jest taki, że koszt oddania "wyprodukowanego" przez pracowników biura lub dzieci w szkole, worka śmieci segregowanych wynosi ok. 30 zł, skóra więc cierpnie na myśl, jakie to bedą koszty w skali miesiąca.

Kto na tym zarobi, trudno powiedzieć, bo recyklerzy twierdzą, że ze sprzedażą surowców wtórnych jest potężny problem, a przedsięborcy sygnalizują, że do niektórych już trzeba dopłacać. Można o tym przeczytać w rozmowie ze Stanisławem Mikrutem na s. 2 bieżącego wydania "Przełomu".