Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Płatne parkowanie przy starostwie tuż, tuż. Czy rozwiąże problem braku miejsc?

24.01.2020 10:35 | 10 komentarzy | 3 891 odsłony | Alicja Molenda

Już od 6.30 zajętych jest ok. 30 miejsc w sąsiedztwie budynku. Urzędnicy przychodzą o 7. Potem już nikt nie ma szans zaparkować ani przy Partyzantów, ani przy Jordana.

10
Płatne parkowanie przy starostwie tuż, tuż. Czy rozwiąże problem braku miejsc?
Chrzanów. Parking przy starostwie. Miejsc nie szukajcie, bo nie znajdziecie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W najbliższym otoczeniu starostwa jest zaledwie 110 miejsc parkingowych, a w pobliżu kilka instytucji (ZUS, Porokuratura, policja, liceum, nadleśnictwo, instytucje miejskie), których pracownicy i interesanci chcieliby móc zostawiać swoje samochody. Najlepiej blisko wejścia. Ten rejon to potężne centrum administracyjne. Każda z tworzących je instytucji ma jakiś parkowang, w sumie jednak są pod tym względem niewydolne. Na razie jednak nikt nie pracuje nad rozwiązaniem kompleksowym tego problemu. Jest próba rozwiązania doraźniego. Opłata.

Pracownicy starostwa przyglądali się, kto i kiedy parkuje przy urzędzie. Dyrektor wydziału inwestycji Klementyna Kłeczek mówi, że już o 6.30 około 30 miejsc jest zajętych. Na wielu stoją samochody osób, które się tutaj zjeżdząją i przesiadają do jednego pojazdu (takie centrum przesiadkowe). Kolejnych 40-50 zajmują urzędnicy starostwa (oni i radni mają być zwolnieni z opłaty). Zostaje 20-30 i trzeba o nie walczyć.

Próbą wyjścia z tej sytuacji jest wprowadzenie opłaty za korzystanie z starościńskich parkingów. Jak informuje Klementyna Kłeczek, w najbliższy piątek w pobliżu budyku staną dwa parkomaty i rozpoczną się testy. Firma, której ofertę wybrano, jeden postawi od strony ul. Oświęcimskiej, drugi na mniejszym parkingu, za budynkiem starostwa. Parking ten zostanie oznakowany.

Godzina postoju będzie darmowa. Każda kolejna ma kosztować 2 zł. Nie są przewidziane żadne abonamenty, bo to nie będzie strefa parkowania taka jak w mieście, tylko wewnętrzny parking starostwa. Opłaty obowiązywać bedą w godzina pracy starostwa.

Jak się sprawdzi to rozwiązanie, czy choć trochę rozładuje sytuację w tym rejonie, będziemy obserwować od 1 lutego.

Starostwo kilka dni temu wystąpiło też do burmistrza Chrzanowa z pytaniem, czy zgodziłby się na przeznaczenie na parking pobocza wzdłuż ul. Partyzantów, który parkingiem de facto już jest. Prostopadle do drogi mieści się tam 30 pojazdów. Odpowiedzi burmistrza jeszcze nie ma.

 

Aktualizacja: 12:15