Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

BABICE. Autobusy znikną z ulic

09.12.2011 08:45 | 13 komentarzy | 6 503 odsłon | red
Gmina nie przedłuży umowy ze Związkiem Komunalnym Komunikacja Międzygminna w Chrzanowie. Oznacza to, że w przyszłym roku autobusy nie będą już jeździć do Babic.
13
BABICE. Autobusy znikną z ulic
Większość babickich radnych zagłosowała przeciw dotacji dla ZK KM-u na dofinansowanie przewozu osób komunikacją zbiorową
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gmina nie przedłuży umowy ze Związkiem Komunalnym Komunikacja Międzygminna w Chrzanowie. Oznacza to, że w przyszłym roku autobusy nie będą już jeździć do Babic.

Wójt Babic Radosław Warzecha postanowił sprawdzić w tym roku funkcjonowanie komunikacji w gminie. Nie ukrywał, że szuka oszczędnosci także w tym zakresie. Na podstawie analiz uznał, że 450 tys. zł rocznie, które gmina płaci do związku za to, by do Babic jeździły autobusy miejskie, to za dużo. Kilka tygodni temu rozpoczął negocjacje z ZKKM. Pod koniec listopada szefowie związku przedłożyli ostateczną ofertę. Babice miałyby płacić 274 tys. zł rocznie.

Decyzję o ewentualnej dotacji dla ZKKM na dofinansowanie przewozu osób komunikacją zbiorową, stanowiącej podstawę do przedłużenia przez gminę umowy (obowiązującej do końca br.) ze związkiem, mieli podjąć babiccy radni na czwartkowej sesji.

- Kwota proponowana przez ZKKM jest i tak stanowczo za duża jak na nasz mizerny budżet. W życiu się na coś takiego nie zgodzę. Szukajmy innego przewoźnika – mówi radny Krzysztof Trzaska przypominając, że w projekcie przyszłorocznego budżetu gminnego na komunikację zarezerwowano 100 tys. zł.

- Czy nie opamiętaliśmy się zbyt późno? Jest za pięć dwunasta. Jeśli nie autobusy miejskie, to co? Nie mamy nic w zastępstwie, a do końca roku tylko kilka tygodni. Obyśmy nie obudzili się z ręką w nocniku – podkreśla radny Krzysztof Sadowski.

Ostatecznie samorządowcy zdecydowali nie dotować związku i tym samym nie przedłużać z nim umowy. W przyszłym roku autobusy miejskie nie będą już jeździć w babickiej gminie.

- Nie oznacza to, że nastąpi to już 1 stycznia. Zależy do kiedy obowiązują umowy ZKKM z przewoźnikami na obsługę konkretnych linii – zaznacza Warzecha. Zapewnia, że mieszkańcy - bez względu na przebieg wydarzeń - będą mieli czym dojechać do stolicy powiatu.

Przypomnijmy, że brane są pod uwagę trzy możliwości zorganizowania zbiorowego transportu: komunikację zapewnią albo przewoźnicy w układzie korporacyjnym, albo gmina Babice, albo powiat chrzanowski.
- W przeciągu kilku najbliższych dni ogłosimy przetarg – informuje Andrzej Uryga, doradca wójta.
(MK)