Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Uważaj na oszustwa „na ZUS"

15.10.2019 13:02 | 0 komentarzy | 4 015 odsłony | Tadeusz Jachnicki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje o ostrożność przy otwieraniu i odpowiadaniu na maile, które wydają się być korespondencją z ZUS.

0
Uważaj na oszustwa „na ZUS"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ostatnich dniach liczna grupa klientów zakładu otrzymała maile z informacją o pilnej konieczności spłaty zaległości składkowych.

Gdy jednak przyjrzymy się dokładnie adresowi, z którego nadeszła korespondencja, nie powinniśmy mieć wątpliwości, że nie pochodzi z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie oszuści posługują się dwoma adresami: składki@ubezpieczenia.pl i zus.@zua.pl.

- Żaden z dresów nie ma stosowanego przez zakład rozwinięcia „zus.pl". ZUS nie stosuje też w swoich adresach mailowych rozwinięcia „gov.pl", które to pojawiało się przy wcześniejszych próbach oszustw - mówi Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych i wyraził zgodę na taką formę kontaktu. ZUS ostrzega by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci.

- W sytuacji, w której ktokolwiek ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 - mówi Szaniawska.