Nie masz konta? Zarejestruj się

Tenczynek

Wianki nad Stawem Wrońskim. Najkrótsza noc za nami (WIDEO, ZDJĘCIA)

23.06.2019 09:15 | 0 komentarzy | 2 396 odsłony | Łukasz Dulowski

Noc Świętojańska nad niezwykle urokliwym akwenem w Tenczynku to jedna z najciekawszych tego rodzaju imprez w najbliższej okolicy.

0
Wianki nad Stawem Wrońskim. Najkrótsza noc za nami (WIDEO, ZDJĘCIA)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Sobotnie plecenie wianków nad wodą (organizatorzy dostarczają zioła i kwiaty), palenie szyszek w ognisku w metalowych kociołkach (zapach jest fantastyczny), klimatyczna muzyka na żywo (w tym roku Agata Rymarowicz o anielskim głosie), spotkania w rodzinnym gronie. To tylko parę atutów tej imprezy.

Od 8 lat głównym organizatorem jest miejscowa Fundacja Kobieta w Regionie. W tym roku połączyła siły z Fundacją New Era Art Jana Potockiego i w efekcie impreza trwa trzy dni. W piątek można było uczestniczyć m.in. w nocnym zwiedzaniu zamku Tenczyn w Rudnie. W niedzielę, w godz. 10 - 19, warownia też jest otwarta i zaprasza na Jarmark Świętojański.

***
Najkrótsza noc miała miejsce z 21 na 22 czerwca (z piątku na sobotę). To Noc Kupały - dawne słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca.
Noc Świętojańska wypada dzisiaj i jutro, z 23 na 24 czerwca (z soboty na niedzielę). 24 czerwca Kościół Katolicki wspomina bowiem narodzenie św. Jana Chrzciciela.
Wciąż zdarza się, że Noc Kupały i Noc Świętojańska są ze sobą mylnie utożsamiane.

***
W najbliższym wydaniu „Przełomu" (26 czerwca) znajdziecie m.in. grupowe zdjęcie uczestników imprezy z wiankami na głowach.