Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Proponujemy Wam do poczytania na weekend

17.05.2019 13:47 | 0 komentarzy | 1 103 odsłona | Redakcja

Nadchodzące dni to doskonały czas na lekturę. W tym tygodniu wspominamy dawne, dobre czasy basenu na Kątach, rozmawiamy z kolekcjonerem pacynek czy maturzystą z Chrzanowa. Zaglądamy też do tych, którzy maturę pisali pół wieku temu. Zapraszamy do lektury tych i wielu innych tekstów.

0
Proponujemy Wam do poczytania na weekend
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Basen na Kątach był miejscem kultowym

Były czasy, gdy przychodziły tu tłumy. W wakacje ośrodek tętnił życiem każdego dnia, a wiele dzieciaków spędzało tu nad wodą całe lato. Dziś został po nim pusty dół i zarastające wszystko chaszcze. Jak kiedyś wyglądał i co się tam działo? Dowiecie się z tekstu Ewy Solak.

 

Z pasją do wdzięcznych odbiorców

Zbieranie pacynek to jest moja pasja. Myślę, że jestem największym posiadaczem pacynek w Polsce. Mam ich 25 - 14 postaci, reszta to zwierzęta. Pacynki są duże, każda ma ok. 60 cm wysokości - mówi Bajarz Dominik, twórca przedstawień dla najmłodszych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie, w rozmowie z Natalią Feluś.

 

Ja to już mam

Kacper Pamuła, maturzysta z I LO w Chrzanowie, nie musi się martwić biologią. Śląski Uniwersytet Medyczny, na który się wybiera, finalistom Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, a Kacper nim jest, przyznaje maksymalną ilość punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym z tego przedmiotu. W rozmowie z Alicją Molendą mówi, że biologia na egzaminie dojrzałości jest zdecydowanie trudniejsza od chemii i tłumaczy, dlaczego chce być lekarzem.

 

Pół wieku po maturze

Co dwa, trzy lata organizują kameralne spotkania i pamiętają o sobie przy okazji imienin czy świąt. Nawet po 50 latach od matury czują się razem tak, jakby jeszcze wczoraj siedzieli razem w ławkach. Klasa elektryczno-przemysłowa Technikum Mechaniczno-Elektrycznego w Chrzanowie (rocznik 1964-1969) to ludzie ceniący przyjaźń. Rozmawiała z nimi Ewa Solak.

 

Zupa z marchwi i mleka trafi do ministerstwa

Mętkowska marchwianka to jedna z siedmiu potraw z ziemi chrzanowskiej, która już wkrótce może się znaleźć na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Temat przybliża Michał Koryczan.


Powyższe materiały znajdziecie w bieżącym (18) wydaniu tygodnika "Przełom", dostępnym w punktach sprzedaży oraz w wersji PDF tutaj.

Znasz kogoś interesującego, kogo przygody mogą zachwyć innych? A może sam masz niespotykane hobby? Skontaktuj się z nami, zostań bohaterem jednego z naszym materiałów - gazeta@przelom.pl z dopiskiem "temat dla Przełomu".