Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Sprawdź, jak skorzystać z małego ZUS

31.12.2018 11:00 | 0 komentarzy | 3 242 odsłony | Marek Oratowski

Od 1 stycznia 2019 r. właściciele małych firm będą mogli opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne.

0
Sprawdź, jak skorzystać z małego ZUS
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Składki będą obliczane od kwoty ustalonej proporcjonalnie do przychodu. Tę ulgę będzie można stosować także po skorzystaniu z ulgi na start i preferencyjnych składek, które wynoszą 30 procent minimalnego wynagrodzenia.

- Trzeba się jednak śpieszyć. Na złożenie wniosku jest 7 dni, licząc od 1 stycznia 2019 roku - informuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w Małopolsce.

Z małego ZUS można skorzystać, jeśli w poprzednim roku kalendarzowym prowadziło się działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni, a działalność ta była zarejestrowana w CEIDG (dotyczy to także wspólnika spółki cywilnej). Dlatego przedsiębiorca, który dopiero rozpoczął działalność, nie będzie mógł od razu skorzystać z tego rozwiązania. Nie można też w poprzednim roku kalendarzowym rozliczać się w formie karty podatkowej, ani korzystać ze zwolnienia z VAT. Przedsiębiorca nie może także ani w tym, ani w poprzednim roku wykonywać dla byłego pracodawcy tego, co robił dla niego jako pracownik. Ponadto od poprzedniego okresu 36. miesięcznego limitu korzystania z ulgi musi upłynąć 60. miesięczna karencja.

Z małego ZUS można skorzystać, jeśli przychody z działalności gospodarczej za ubiegły rok kalendarzowy nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Za 2018 r. wynosi ona 63 tysiące złotych.


Przedsiębiorca, którego miesięczne przychody wynoszą tyle, ile minimalne wynagrodzenie, obecnie odprowadza co miesiąc do ZUS 1232,16 zł. Po zmianach składka takiej osoby wyniosłaby niecałe 660 zł. Według szacunku rządu z przywileju niższych składek skorzysta ok. 175 tysięcy przedsiębiorców.